انواع جواهرات

  • جواهر زینتی
جواهر

تفاوت طراحان

آیا تا به حال به تفاوت میان جواهرات تجاری و جواهرات طراح فکر کرده اید؟ طبیعتا در هر فروشگاهی شاهد نمونه هایی از جواهرات تجاری خواهید بود. با ورود به فروشگاه و یا گالری جواهر با موضوعی کاملا متفاوت آشنا خواهید شد: جواهرات زینتی.اگر سنگ های قیمتی داشته باشید، از این اطلاعات می توانید در استفاده ی صحیح از سنگ خود استفاده نمایید.توضیحاتی در خصوص فرایندهای مورد استفاده در طراحی جواهرات زینتی و همچنین تجاری در اختیار شما قرار خواهد گرفت. با این اطلاعات می توانید کیفیت این دو نوع جواهر را بسنجید.

جواهر زینتی چیست؟

جواهرات زینتی اغلب به جواهراتی زیبای خاصی اشاره دارند که توسط جواهرساز یا شرکت طراحی شده باشد. در اینجا تاکید بیشتر بر روی زیبایی است که اغلب با عناصر گران بها و یا غیر معمول و گاهی اوقات با عناصر دست ساز تکمیل می شوند. مجموعه ی جواهرات زینتی از ده تا هزاران قطعه را شامل می شوند که در طراحی، درونمایه یا تکنیک با یکدیگر تفاوت دارند.

 جواهرات زینتی اغلب توسط هنرمندان جواهرسازی ساخته می شوند. گاهی اوقات، طراح جواهر یا شرکت طراحی جواهرات، تیمی از سازندگان مدل حرفه ای استخدام نموده تا نمونه هایی از طراحی که قابلیت تولید انبوه دارند را بسازند. اغلب از افراد مشهور در نمایش مجموعه ی جواهرات زینتی حضور دارند. یعنی افراد مشهور در تشخیص زیبایی های مواد انتخابی نقش خواهند داشت. شاید این افراد در طراحی جواهرات دست داشته باشند، اما در حقیقت سازنده ی جواهر نیستند. این نوع از جواهرات زینتی اغلب با روش هایی مشابه با جواهرات تجاری به تولید انبوه می رسند.

انواع جواهر
جواهر قیمتی

انواع جواهرات زینتی

جواهرات زینتی انواع بسیاری دارند. در اینجا به برخی از دسته بندی ها اشاره خواهیم داشت:

جواهرات عالی: گران قیمت ترین نوع جواهرات زینتی هستند. جواهرات عالی ترجمه ی  haute joaillerie فرانسوی می باشد و اساسا به معنی جواهرات بسیار با کیفیت هستند. جواهرات عالی با توجه به طراحی فوق العاده، مواد نادر و گران قیمت، و ساختار عالی قابل تشخیص هستند. جواهرات عالی اغلب تنها یک نمونه هستند، به این خاطر که کمیاب بودن سنگ ها تولید انبوه را محدود می سازد.

 جواهرات زینتی: اصطلاحی که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد که اغلب به ظاهر اندکی تیره ی جواهرات اشاره دارد. جواهرات زینتی به مجموعه هایی گفته می شود که توسط یک فرد یا شرکت که توانایی هنری و مهارت ساخت جواهرات دارند، تولید می شوند. بخش مهم جواهرات زینتی مربوط به بخش زیبایی شناختی است. این جواهرات در بعضی مواقع دست ساز هستند.

 

آیا جواهر زینتی بهتر از جواهرات تجاری هستند؟

انتخاب جواهرات زینتی یا تجاری یک نظر کاملا شخصی است. به این نکته توجه داشته باشید که اگر عناصر ساخت جواهرات برابر باشند، تمایل شما را برای پرداخت هزینه ی بیشتر صرفا برای نام برند کمتر می کنند. برعکس، اگر به حس زیبایی شناختی یک طراح خاص اعتماد داشته باشید، به جزییات اعمال شده توسط او نسبت به طراح معمولی بیشتر لذت ببرید. تفاوت میان جواهرات عالی و جواهرات کارگاهی را می توان تنها در نام آنها دانست. تکنیک های جواهرسازی بسیاری همچون ریخته گری لاست واکس، مخراجکاری، و تنظیمات دستگاه در هر دو روش تولیدات جواهر به کار می روند.

تبدیل سنگ های قیمتی به سرویس جواهر

اگر یک سنگ قیمتی در اختیار دارید به می خواهید آن را به سرویس جواهرات تبدیل نمایید، بهتر است به دنبال یک طراح با کارگاه جواهرسازی باشید. کارگاه جواهرسازی یک فروشگاه کاری است که ساخت نمونه ی جواهرات در آن شکل می گیرد. بسیاری از فروشگاه های جواهری از جواهرسازان بسیار حرفه ای بهره می برند که به شرایط کاری تسلط داشته و در خانه کارها را انجام می دهند.

گاهی اوقات طراحان سفارش سنگ هایی را قبول می کنند که باید به طور کامل مشابه با یک نمونه ی موجود بوده و یا قسمتی از آن که سنگ اصلی جواهر است را نصب نمی کنند. این عمل اغلب به منظور اندازه گیری و اطمینان از دقت اندازه ی جواهرات ساخته شده صورت می گیرد. هر چه طراح انتخابی ماهرتر باشد، این ارقام صحیح تر خواهند بود.

 

سنگ جواهر
ساخت جواهر زینتی

جواهرات سفارشی: جواهراتی که طبق سفارش ساخته می شوند. خصوصیات طراحی اغلب توسط مشتری مشخص شده و در بعضی مواقع نیاز به ساخت دستی دارند.

جواهرات کارگاهی: جواهراتی که توسط یک فرد و یا بعضی مواقع با کمک چند کارآموز یا همکار ساخته می شوند. جواهرات کارگاهی تقریبا همیشه دست ساز هستند.

 

Advertisement

.

  ۳ کلاس برتر دوره های آموزشی تصویرگران پویا اندیش - مدارک معتبر و قابل ترجمه

کلاس های آموزش جواهرسازی کلاس های آموزش طراحی جواهرات دستی    کلاس های آموزش طراحی جواهرات دستی

مطالعه بیشتر

راهنمایی برای انتخاب رنگ سنگ قیمتی
اسپودومن ، خواص و کاربردهای آن
ملانیت یا لعل سیاه ، خواص و کاربردهای آن
پکتولیت ، خواص و کاربردهای آن
پلاتین ، خواص و کاربردهای پلاتین
گارنت هسونیت خواص و کاربردهای آن
سنگ جواهر وردیت verdite ، خواص و کاربردهای آن
اصول زیبایی شناختی در طراحی جواهر
سنگ جواهر تانزانیت ، خواص و کاربردهای آن
هالیت (Halite) ، خواص و کاربرد آن در جواهرسازی
نرم افزار Blender و کاربرد آن در طراحی جواهرات
کریزوبریل ، خواص و کاربردهای آن در جواهرسازی
اوپال سیاه ، خواص و کاربردهای آن
تمیز کردن جواهرات
تاریخچه و خلاصه ای از توپاز ازتی
سنگ انستاتیت
باباقوری Botswana ، خواص و کاربردهای آن
لپیدولیت ، خواص و کاربردهای آن
دوره های تاریخی سبک های جواهرات
آموزش جواهرسازی در منزل
سنگ جواهر گارنت مالایا
طراحی جواهر
سنگ دلربا و کاربرد و خواص آن
تنظیم سنگ ها بر روی جواهر
اسکاپولیت چشم گربه ای ، خواص و کاربردهای آن
تاریخچه و خلاصه ای از آمترین
یاقوت کبود ،
آخرین فرصت ثبت نام در دوره های آنلاین با هزینه های سال ۹۸ تا پایان امسال - تلفن های تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22
+ +