تمیز کردن جواهرات

  • تمیز کردن جواهرات

تمیز کردن جواهرات

تمیز و درخشان نمودن جواهرات ابدا کار دشوار و پرهزینه ای نیست.

در حقیقت، می توان طلا و جواهر را در خانه با ابزاری ساده همچون مایع ظرفشویی، خمیر دندان، مسواک نرم یا برس آرایش و سرکه تمیز کرد و نتایج فوق العاده ای به دست آورد.

اگر چه برای براق نمودن برخی از جواهرات ظریف، به کمک جواهرساز حرفه ای نیاز خواهید داشت، بسیاری از انواع جواهرات به سادگی در منزل قابل تمیز و درخشان شدن هستند. به این منظور به شیوه های مناسبی برای هر یک از انواع جواهرات نیاز خواهید داشت. در ادامه به چند شیوه برای تمیز کردن جواهر اشاره شده است.

جواهرات

جواهرات نقره چگونه تمیز می شوند؟

در صورتی که جواهرات نقره ، در رطوبت بالا و به مدت زمان طولانی در جعبه قرار گیرند، به علت اکسیداسیون قطعات نقره شروع به کدر شدن می کنند. در صورتی که این لکه های تیره و سیاه به محض ایجاد تمیز شوند، مشکلی به وجود نخواهند آورد. با این حال، یک جواهر نقره ی اکسید شده همیشه را می توان با تلاش بیشتر در هر زمانی به درخشش سابق برگرداند. اگر تمیز کردن نقره به خاطر وجود سنگ های تعبیه شده بر روی آن و یا قدیمی بودن جواهر دشوار باشد، توصیه می شود که براق کردن آن را به دست یک جواهرساز حرفه ای بسپارید.

خوشبختانه، روش های متعددی برای تمیزکردن جواهرات نقره وجود دارد که درخشش آن را به شکل سابق باز می گرداند.

1- یک روش سریع و موثر برای بازگرداندن درخشش به نقره، استفاده از تمیزکننده ی مایع جواهرات نقره است. در بسیاری از تمیزکننده های نقره، یک سینی برای قرار دادن جواهرات تعبیه شده است. به آرامی آن را حدود 10 ثانیه چرخانده و تمیز کنید. سپس آن را با آب شسته و با پارچه ی نرم یا حوله ی کاغذی خشک کنید. از بازگشت درخشش به نقره ی خود، شگفت زده خواهید شد. با این حال، دقت داشته باشید که تمیزکننده ی جواهرات نقره بویی مشابه با تخم مرغ فاسد دارند.  

تمیز کردن جواهر

۲- روش دیگری برای از بین بردن لکه های روی جواهرات نقره کشیدن آن بر روی پارچه ی جلادهنده ی نقره می باشد. این پارچه را می توان از جواهر سازی ها خریداری نمود. پارچه ی جلادهنده یک گزینه ی عالی برای نقره ی تزیین شده با مروارید یا دیگر سنگ های ظریف است که نمی توان آنها را در پاک کننده ی مایع جواهرات نقره قرار داد.

۳- یکی دیگر از روش های سوهان کشیدن جواهرات نقره در خانه استفاده از خمیر دندان است. مقدار کمی خمیر دندان را بر روی یک مسواک نرم، پارچه یا دستمال حوله قرار دهید و به آرامی بر روی لکه ها مالش دهید. قبل از شستن، چند دقیقه ای اجازه دهید تا خمیردندان کار خود را بر روی لکه ها انجام دهد.سپس آن را شسته و خشک کنید.

۴- windex  محصول دیگری برای تمیز کردن نقره هاست. فقط کافیست آن را اسپری کرده و با مواد نرم پاک کنید. اگر کثیفی به شکاف های جواهر نفوذ کرده می توانید آن را با استفاده از برس نرم یک قلمو پاک کنید. سپس، با آب گرم شستشو داده و با پارچه ی تمیز خشک کنید. می توان با استفاده از سوهان پارچه ای آن را صیقل داد تا به درخشندگی سابق برگردد.

تمیز کردن جواهرات

جواهرات مسی چگونه تمیز می شوند؟

شاید توجه کرده باشید که برخی مواقع جواهر و پوست شما پس از مدتی استفاده سبز می شوند. این تغییر رنگ به واسطه ی اکسیداسیون ایجاد شده و هنگامی رخ می دهد که مس به هوا، عرق و روغن های بدن واکنش نشان می دهد. در حقیقت، این تاییدی بر خالص بودن مس به کار رفته در جواهر است. برای از بین بردن لکه های سبز روی پوست از آب و صابون استفاده کنید.

خوشبختانه، می توان جواهرات مس را با یک محلول اسیدی مانند آب لیمو، سرکه یا کچاپ تمیز نمود. در زیر به چند روش در مورد چگونگی تمیز کردن جواهرات مس و بازگرداندن درخشش به آن اشاره شده است.

۱- آب لیمو. جواهرات را در یک کاسه ی کوچک قرار داده و به مقداری که آبلیمو روی جواهرات را بپوشاند درون ظرف بریزید. مقداری نمک بر روی آن ریخته و ۲۰ دقیقه اجازه دهید تا لکه ها محو شوند. با انگشت یا یک پارچه ی نرم نمک را بر روی جواهر بمالید. می توانید از برس نرم برای پاک کردن شکاف ها و لبه های جواهر استفاده کنید. سپس آن را با آب شسته و با یک پارچه ی نرم خشک کنید.

تمیز کردن جواهرات مسی

۲- سرکه. درون یک کاسه ی پلاستیکی یا شیشه ای را با سرکه سفید پر کرده و جواهر مسی خود را درون آن قرار دهید. کاسه ی فلزی گزینه ی خوبی برای این کار نیست. مقداری نمک خوراکی بر روی جواهر پاشیده و چند دقیقه صبر کنید. با انگشتان خود، یک پارچه و یا مسواک نمک را بر روی جواهر بمالید. به مدت 5 تا 10 دقیقه صبر کرده و سپس با آب شسته و با پارچه ی نرم خشک کنید.

۳- کچاپ. با انگشت، پارچه و یا مسواک، کچاپ را بر روی جواهر بمالید. به مدت 5-10 دقیقه صبر کرده و سپس با آب شسته و با پارچه ی نرم خشک کنید.

از تمیزکننده های مس استفاده نکنید. مواد شیمیایی درون آن به جواهر آسیب خواهد زد.

چگونه می توان از اکسیداسیون جواهرات مسی جلوگیری  نمود؟

 روش های متعددی برای محافظت از جواهرات مسی وجود دارد که از سبز شدن جواهر و پوست جلوگیری خواهد نمود.

. قسمتی از جواهر که با پوست در تماس است را با برق ناخن بپوشانید.

. واکسن رنسانس محصولی ایده آل برای جلوگیری از اکسیده شدن مس و براق نگه داشتن مس است.

 

تمیز کردن جواهرات مس

چگونه می توان جواهرات طلا را تمیز کرد؟

گرچه طلا مانند نقره کدر نخواهد شد، اما پس از مدتی استفاده، کثیفی ها را به خود جذب کرده و باعث کدر شدن جواهر و از بین بردن شفافیت اولیه خواهد شد.

برای تمیز کردن جواهرات طلا در خانه، از صابون مایع و پارچه یا قلم مو ی نرم استفاده کنید زیرا طلا به راحتی خراشیده می شود.

یک ظرف آب گرم و مایع ظرفشویی، یک برس نرم ، یک کاسه ی کوچک و یک پارچه ی نرم و خشک همه ی آن چیزی است که شما احتیاج خواهید داشت. جواهر را در کاسه ی کوچک قرار داده، و روی آن را با آب گرم و مایع ظرفشویی بپوشانید. حداقل به مدت 15 دقيقه صبر کنید سپس با استفاده از برس کثیفی های جواهر را به آرامی پاک کنید. با آب گرم شسته و با پارچه ی نرم خشک کنید.

تمیز کردن جواهرات طلا
تمیز کردن جواهر سنگ

چگونه می توان الماس ها را تمیز کرد؟

الماس سخت ترین سنگ شناخته شده است. متاسفانه، با وجود مقاومت بالا در برابر خراشیدگی و شکستگی، به راحتی با لوسیون ها ، روغن های طبیعی بدن و محصولات آرایشی روی پوست مصرف کننده از بین می روند. در واقع، تنها یک تماس کوچک ممکن است منجر به از میان رفتن درخشندگی این سنگ قیمتی شود.

برای بازگرداندن این درخشندگی، کثیفی ها و خاک روی الماس را پاک کنید، آن را 15 تا 20 دقیقه در محلول آب و صابون مایع قراردهید. با استفاده از یک برس تمیز نرم لبه ها و گوشه هایی که تمیز کردنشان دشوار به نظر می رسد، به خوبی تمیز کنید.

ملایم بودن در برخورد با الماس نکته ی مهمی است. در صورت مالش سخت، زبانه ها و لبه های جواهرات قدیمی بیشترین احتمال آسیب دیدگی را دارند. زمانی که این مرحله به پایان رسید، جواهر را با آب به خوبی بشویید. سپس آن را با پارچه ی نرم پاک کنید.

می توانید از خمیر دندان برای تمیز کردن الماس خود استفاده کنید، در این صورت، باید آن را تنها بر روی الماس قرار داده و از برخورد خمیردندان با فلز اطراف جلوگیری کنید زیرا سبب کدر شدن آن خواهد شد. مقدار کمی خمیر دندان بر روی برس نرم مانند یک مسواک نرم قرار دهید. به آرامی آن را بر روی سطح الماس کشیده و جهت برس را به سمت پایین الماس هدایت کنید.

با این روش درخشندگی و جلا به الماس شما باز خواهد گشت.

مروارید چگونه تمیز خواهد شد؟

مروارید ظریف هستند و مهارت خاصی را برای تمیز کردن می طلبند. متاسفانه، آنها گرد و غبار، دیگر کثیفی ها را به خود جذب می کنند. درخشندگی زیبای مروارید ها توسط لوسیون ها، محصولات شستشو و مراقبت از مو، صابون کم خواهد شد.

برای پاک کردن مروارید، از تمیزکننده های نقره یا طلا استفاده نکنید.

مرواریدها بسیار متخلخل بوده و غوطه ور شدن آنها درون این محلول های تمیز کننده در نهایت به نابودی آن ها منجر خواهد شد. می توان درخشندگی مروارید ها را با ترکیبی از آب و صابون مایع به آنها بازگرداند. با پارچه ی آغشته شده به این محلول به آرامی مروارید را پاک نموده و سپس با استفاده از یک پارچه ی نرم خشک آن را خشک کنید.

به این خاطر که مرواریدها به آسانی خراشیده می شوند، باید آنها را در محفظه ی مخصوص خود و جدا از سایر جواهرات قرار داد.

تمیز کردن جواهرات مروارید

جواهرات لباس چگونه تمیز می شوند؟

یکی از ویژگی های مهم جواهرات لباس و خاص بودن مواد متشکل آن است.همین نکته باعث می شود تا پیش از اقدام به تمیز کردن جواهر، ابتدا از ساختار اصلی آن آگاه شوید. در طراحی جواهرات لباس، از سنگ های نیمه قیمتی، شیشه یا کریستال استفاده می شود.از یک ماده ی تمیز کننده ی ملایم استفاده کنید تا مطمئن باشید که هیچ آسیبی به مواد سازنده ی جواهر نخواهد رساند. بهترین گزینه ترکیب ماده ی شوینده ی ملایم با آب گرم است.

یک برس نرم یا پارچه را به محلول ملایم آغشته کرده و به آرامی بر روی جواهر مالش دهید. به گوشه ها، لبه های جواهر دقت بیشتری داشته باشید، به این خاطر که بیشتر کثیفی ها در این قسمت ها جمع می شوند.غوطه ور ساختن جواهر در محلول سبب از تضعیف ساختار جواهر خواهد شد. آن را با آب شسته و با پارچه ی تمیز خشک کنید.

تمیز کردن جواهرات لباس
تمیز کردن جواهرات طلا ومروارید

چگونه می توان جواهرات نقره یا طلا مروارید دار تمیز نمود؟

 تمیز کردن جواهرات نقره یا طلای مروارید دار به ویژه با گوشه ها و درزها دشوار می باشد. از تمیزکننده های مایع طلا یا نقره در جواهرات مروارید دار استفاده نکنید. هیچ یک از تمیز کننده های نقره برای شستشوی مروارید مناسب نیستند. تمیزکننده های جواهر نقره، مروارید را  با حذف لایه ی شفاف بیرونی، از بین خواهد برد.

گزینه های در دسترس، سپردن طلا و جواهر به یک جواهرساز حرفه ای جهت تمیزکاری می باشد، یا از پارچه ی جلادهنده ی نقره و محلول صابون و آب برای مروارید استفاده کنید. برای تمیز کردن جواهرات نقره و طلا مروارید دار، بهترین روش این است که هر بخش را جداگانه تمیز کنید.

کار را با کشیدن پارچه ی جلادهنده بر روی جواهر نقره آغاز نمایید. کثیفی هایی را که می توانید تمیز کنید در اولویت قرار دهید. برای لبه ها و شکافهای جواهر که تمیز کردن آنها دشوار است، نوک خلال دندان را بر پارچه قرار داده و بچرخانید تا آن بخش از جواهر را صیقلی نمایید.

برای تمیز کردن مروارید، به آب گرم، یک کاسه ی کوچک، صابون ملایم، یک برس آرایش نیاز خواهید داشت. ابتدا آب گرم و صابون را ترکیب کنید. بعد، جواهر را روی یک پارچه ی نرم قرار دهید. یک برس نرم یا پارچه را به محلول آغشته کرده و آن را به آرامی بر روی هر مروارید بمالید. جواهر را با یک پارچه ی نرم پاک کرده و تا زمانی که کاملا خشک شود، جواهر را در همان حالت قرار دهید.

چگونه می توان جواهرات آب طلاکاری شده را تمیز نمود؟

این سبک از جواهرات را می توان به همان شیوه ی جواهرات طلا تمیز نمود. جواهرات آب طلاکاری شده نوعی جواهر لباس است، و به اندازه ای که به نظر می رسد با دوام نیست. این نوع جواهر از فلز ساخته شده و با یک لایه ی بسیار نازک از طلا پوشیده شده است که به راحتی از بین می رود.

 جواهر آب طلاکاری شده نباید با مواد شیمیایی سنگین و یا تمیزکننده ی جواهرات در تماس باشند، به این خاطر که ممکن است طلاکاری را از بین ببرد.

سعی کنید جواهرات آب طلا کاری شده  را از لوسیون بدن، اسپری مو و لوازم آرایشی دیگر دور نگه دارید، زیرا سبب کدر شدن جواهر خواهند شد. آن را نخراشید و یا در تماس با مواد ساینده قرار ندهید، به این خاطر که سبب از میان رفتن پوشش طلا خواهد شد

تمیز کردن جواهرات آب طلا
سنگ های قیمتی را چگونه می توان تمیز نمود؟

قبل از اقدام به تمیز کردن جواهرات، از دستورالعمل مراقبت از آنها آگاه شوید. به این دلیل که هر سنگ منحصر به فرد بوده و ممکن است با مواد شیمیایی مخصوص مناسب برای ساختار تمیز شود. با این وجود، پاک کردن با یک برس نرم آغشته به محلول آب و مواد شوینده ملایم در تمیز کردن سنگ های قیمتی بسیار موثر است. پس از پایان کار سنگ را با یک پارچه ی نرم خشک نمایید.

نمونه هایی از سنگ های قیمتی، الماس، سنگ های قیمتی، یاقوت کبود و زمرد هستند. هر یک به طور کلی به مواد پاک کننده عمومی واکنش های متفاوتی نشان می دهند. قبل از استفاده از تمیزکننده ها از سازگاری آن با ساختار سنگ اطمینان یابید.

تمیز کردن سنگ
سنگ های نیمه قیمتی چگونه تمیز می شوند؟

سنگ سلیمان، زمرد کبود، عقیق، لعل، سنگ قمر و کهربا از اقسام سنگ نیمه قیمتی هستند. فقط به این دلیل که نیمه قیمتی نامیده می شوند، بدان معنی نیست که ارزش کمتری دارند. این سنگ ها مراقبت های خاصی می طلبند تا همیشه درخشندگی خود را حفظ کنند.

قبل از اعمال تمیز کننده ها، ساختار سنگ خود را شناسایی کنید، به این خاطر که جواهرات مختلف واکنش های متفاوتی به مواد شیمیایی، آب و محلول های تمیزکننده نشان می دهند.

تمیز کردن سنگ های نیمه قیمتی
در اینجا نگاهی به نحوه ی تمیز کردن سنگ های قیمتی اشاره ای خواهیم داشت؛

زمرد کبود: بهترین روش برای تمیز کردن سنگ زمرد کبود، کمک گرفتن از جواهرساز است. با این حال، اگر از تمیز کننده های مناسب استفاده کنید، می توانید به خوبی در خانه از پس این کار برآیید. مناسب ترین تمیزکننده ی جواهر را یافته، جواهر خود را به مدت پنج دقیقه درون آن قرار داده و با برس نرم کثیفی ها را پاک کرده، سپس با یک دستمال نرم خشک کنید.

کهربا: این جواهر به دلیل داشتن رنگ های مختلف، لقب «پادشاه رنگ» را دریافت کرده است. کهربا یک کریستال سخت است، بنابراین در برابر خراشیدگی و شکستگی مقاوم است، مگر اینکه ضربات سنگین به آن وارد شود. این ویژگی ها کهربا را به جواهری محبوب در بسیاری از طراحی های جواهرات تبدیل کرده است.

اگر کهربای شما کدر شده است، می توانید زیبایی و شفافیت آن را با بیشتر تمیزکننده های جواهر بازگردانید. روش دیگر این است که به آرامی، اما محکم با پارچه ی نرم یا قلم مو آغشته به محلول آب گرم و صابون بشویید. تغییر دمای ناگهان سبب شکستگی این سنگ خواهد شد. پس از پایان تمیزکاری، کهربا را به خوبی خشک کنید.

لعل: لعل نسبتا سخت و با دوام است. با این حال، در صورت وارد شدن ضربات سخت آسیب پذیر خواهند بود. برای شفاف ماندن لعل، به طور مرتب با یک پارچه ی نرم آغشته به تمیزکننده ی جواهر ملایم، آن را شستشو دهید.

 

عقیق: عقیق ها یکی از سنگهای پرکاربرد در جهان امروز هستند. برای درخشان ماندن سنگ، آن را با آب گرم و صابون ملایم شستشو دهید. کشیدن برس نرم بر روی آن نیز تاثیرگذار خواهد بود. درجه ی دمای آب را کنترل کنید، زیرا تغییر دمای ناگهانی سبب ایجاد شکاف بر روی سنگ خواهد شد.

سنگ قمر: این سنگ در دسته ی سنگ های شکننده قرار می گیرد و در صورت تماس با مواد درشت، شکسته یا خراشیده خواهد شد. در هنگام شستشو تنها به آرامی با برس نرم تمیز کنید. سنگ قمر خود را به مدت ۵ دقیقه درون محلول آب گرم و صابون قرار دهید تا کثیفی ها پاک شوند. از پاک کننده های سنگین جواهر استفاده نکنید، زیرا تنها آنها را کدر خواهد نمود. همچنین تمیزکننده های دارای مواد سفیدکننده، سنگ قمر را بی رنگ خواهند نمود.

کوارتز زردرنگ: مقرون به صرفه بوده و رنگ های مختلفی دارد. همین ویژگی ها سبب شده تا در میان سنگ های مورد استفاده در جواهرات از محبوبیت بالایی برخوردار است. رنگ زیبای کوارتز زرد رنگ در صورت مراقبت، به مدت طولانی باقی خواهد ماند.

 تقریبا با همه ی تمیزکننده های جواهر می توان کوارتز زرد رنگ را تمیز نمود. در صورتی که به تمیزکننده دسترسی ندارید، به مدت حداقل ۱۵ دقیقه درون محلول آب و صابون قرار دهید. سپس با برس آرایشی به خوبی آن را تمیز کنید. به خوبی آن را شسته و سپس با پارچه ی تمیز خشک کنید. کوارتز زردرنگ را نباید در معرض نور مستقیم نور خورشید و یا گرما قرار ندهید، زیرا سبب از بین رفتن رنگ آن خواهد شد.

 

آلیاژ قلع و سرب چگونه تمیز می شود؟

اگر این آلیاژ را دور از گرما و مواد شیمیایی سنگین نگه دارید، براق خواهد ماند. به همین دلیل باید جواهرات ساخته شده از این آلیاژ را در هنگام فعالیت هایی چون تمرین ورزشی، تمیز کردن خانه، ظرف شستن و برخی کارهای پرتنش دیگر، از خود دور کنید. همچنین این آلیاژ فلزی بسیار نرم بوده و به راحتی خم خواهد شد.

 برای شفاف کردن این آلیاژ، آن را به مدت ۱۵ دقیقه درون محلول آب گرم و صابون قرار دهید. از یک اسفنج یا برس نرم استفاده کنید و به آرامی مالش داده تا کثیفی ها از بین بروند. با آب تمیز شسته و با پارچه ی نرم خشک کنید.

تمیز کردن جواهرا ت آب نقره
چگونه می توان جواهرات با روکش نقره  را تمیز کرد؟

درست مانند نقره، جواهرات با روکش نقره نیز به مرور زمان کدر خواهند شد. به خاطر داشته باشید که این نوع جواهر از یک ورقه ی نازک از نقره تشکیل شده اند که یک فلز غیر گرانبها را پوشش می دهد. تمیز کردن این دسته از جواهرات باید با ملایمت انجام گرفته تا به فلز پایه آسیبی وارد نشود.

 نقره در واکنش با عناصر اتمسفر، مواد شیمیایی در محصولات لوازم آرایشی و بهداشتی، اکسید شده یا به رنگ سیاه تغییر می یابد.

برای تمیز کردن جواهرات با روکش نقره در منزل، چند قطره مایع ظرفشویی را با آب گرم را در یک کاسه ی کوچک مخلوط کنید. یک پارچه ی نرم را با محلول صابون مرطوب کرده و آن را به آرامی بر روی جواهرات حرکت دهید. همزمان با این حرکته، جواهر را درون محلول آب و صابون قرار دهید. به لبه ها و شیارها دقت بیشتری نمایید، به این خاطر که بیشتر کثیفی ها در این نقاط جمع می شوند. تیرگی ها در ده دقیقه ای بین خواهند رفت. سپس جواهر را با آب گرم شسته و با پارچه ی نرم خشک نمایید.

همیشه جواهرات با روکش نقره را از رطوبت نگه دارید. اگر جعبه ی مخصوصی برای جواهر تعبیه نکرده اید، می توانید آن را در یک کیسه ی پلاستیکی قرار داده و از دیگر جواهرات دور نگه دارید. با این کار از اکسیداسیون ناشی از رطوبت، خراشیدگی و سایر آسیب های ناشی از تماس با مواد ساینده در امان خواهد ماند.

روش تمیز کردن پلاتین به چه صورت است؟

پلاتین کدر و کم رنگ نشده و مانند بسیاری از فلزات دیگر مورد استفاده در جواهرات، تغییر رنگ نمی دهد. با این حال، پلاتین در صورت قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی کدر خواهد شد. و همین سبب از بین رفتن شفافیت آن خواهد شد.

به منظور بازیابی شفافیت، آن را در محلول آب گرم و صابون قرار داده، و بعد از 15 دقیقه، جواهر را به آرامی با یک قلم مو نرم تمیز کنید. سپس آن را شسته و با پارچه ی نرم خشک کنید.

 توجه داشته باشید که به مرور زمان بر روی پلاتین در طی یک فرایند طبیعی، جرم های سبز رنگ تشکیل خواهد شد،‌که ظاهر جواهر را تغییر خواهد داد. به منظور دستیابی به شفافیت بیشتر، آن را به یک جواهرساز بسپارید.

تمیز کردن پلاتین
تمیز کردن جواهرات شیشه ای
شیشه ی رومی چگونه تمیز خواهد شد؟

 شیشه ی رومی بسیار ظریف بوده و به آسانی آسیب خواهد دید. اگر با مواد شیمیایی، عرق، یا آب تماس پیدا کند، ظاهر آن برای همیشه تغییر پیدا خواهد کرد. به همین دلیل، شیشه ی رومی را نمی توان تمیز کرد.

برای حفظ زیبایی جواهرات شیشه  رومی، باید طلا یا نقره ی به کار رفته در جواهر را تمیز و براق نگه دارید. از پارچه ی خشک یا پارچه جلادهنده ی نقره استفاده کنید و مطمئن شوید که شیشه ی رومی با آب و مواد شیمیایی برخورد نداشته باشد. جواهر باید منظم تمیز شده تا نقره اکسید نشود، در این صورت به شیوه ی سخت تمیز کردن نیاز خواهد داشت که ممکن است به شیشه ی رومی آسیب وارد سازد.

چگونه کریستال های سواروسکی را تمیز کنیم؟

 کریستال های سواروسکی ممکن است به اندازه ی سنگ های قیمتی حقیقی هزینه نداشته باشند، اما امروزه در میان محبوب ترین جواهرات بازار مصرف قرار گرفته اند. این بلورها بسیار ظریف بوده و به همین خاطر برای عمر طولانی تر به مراقبت های بیشتری نیاز خواهند داشت. لوسیون های مو، اسپری ها و روغن های طبیعی بدن سبب کدر شدن کریستال های سوارفسکی خواهند شد.

تنها برای تمیز کردن ، از محلول های ظرفشویی و آب تمیز استفاده کنید. می توانید این محلول را به آرامی با یک برس نرم بر روی کریستال کشیده و کثیفی ها را بزدایید. سپس با آب شسته و با یک پارچه ی نرم خشک نمایید.

جهت تمیزی بیشتر، به بسته های تمیزکننده ی سنگ سواروسکی نیاز خواهید داشت. درون این بسته ها یک پارچه ی تمیز مخصوص جواهرات، دستکش، قلم موی کریستال، پاک کننده و دستورالعمل شستشو تعبیه شده است. طبق دستورالعمل ارائه شده پیش رفته و شفافیت دوباره ی کریستال های خود را مشاهده کنید.

نحوه ی تمیزکردن فولاد ضد زنگ به چه صورت است؟

فولاد ضد زنگ به دلیل ظاهر ظریف و دوام بسیار در جواهرات کاربرد بسیاری دارد. فولاد ضد زنگ پوسیدگی نداشته، و تنها این امکان وجود دارد که با قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، لوسیون ها و سایر عوامل محیطی کثیفی ها را به خود جمع نماید. 

برای بازگرداندن شفافیت، چند قطره صابون ملایم و آب گرم را در یک کاسه ی کوچک مخلوط کنید. یک پارچه ی نرم یا غیر ساینده را با محلول خیس کرده و از آن برای تمیز کردن جواهر استفاده کنید. در صورتی که نقاط غیر قابل دسترسی برروی جواهر قرار دارد از یک مسواک نرم برای تمیز کردن آنها استفاده نمایید.

پارچه ی دیگر را در آب گرم تمیز بشویید و با استفاده از صابون لکه های روی جواهر ساخته شده از فولاد ضد زنگ را پاک نمایید. از حوله ی نرم یا حوله ی کاغذی برای خشک کردن جواهر استفاده کنید. براق کردن جواهر پس از خشک شدن نیز به بازیابی ظاهر جواهر کمک خواهد نمود. از پارچه ی جلا دهنده ی جواهر استفاده کنید.

 چگونه زیرکونیای مکعبی را تمیز کنیم؟

 زیرکونیای مکعبی اغلب با الماس اشتباه گرفته می شود. این به این دلیل است که این جواهراز لحاظ سختی و درخشندگی بسیار نزدیک به الماس است. از آنجا که این یک سنگ قیمتی حقیقی نیست، قیمت کمتری دارد و این باعث می شود که انتخاب خوبی برای جواهرات روی لباس باشد. روغن های طبیعی بدن، لوسیون ها، اسپری های مو و سایر لوازم آرایشی استفاده شده توسط مصرف کنندگان اغلب با زیرکونیا ی مکعبی تماس می یابند و می توانند به راحتی سطح آن را خیس کنند.

با محلول صابون و آب گرم و یک برس نرم، می توانید جواهرات زیرکونیای مکعبی خود را به درخشش اولیه بازگردانید. به سپس با آب گرم شسته و سنگ را با پارچه ی نرم خشک کنید. جواهرات زیرکونیوم مکعبی خود را به طور مرتب تمیز کرده و عمر درخشندگی آن را طولانی تر کنید.

تمیز کردن جواهرات7
سنگ های نیمه قیمتی چگونه تمیز می شوند؟

سنگ سلیمان، زمرد کبود، عقیق، لعل، سنگ قمر و کهربا از اقسام سنگ نیمه قیمتی هستند. فقط به این دلیل که نیمه قیمتی نامیده می شوند، بدان معنی نیست که ارزش کمتری دارند. این سنگ ها مراقبت های خاصی می طلبند تا همیشه درخشندگی خود را حفظ کنند.

قبل از اعمال تمیز کننده ها، ساختار سنگ خود را شناسایی کنید، به این خاطر که جواهرات مختلف واکنش های متفاوتی به مواد شیمیایی، آب و محلول های تمیزکننده نشان می دهند.

چگونه جواهر شیشه ی دریا را تمیز کنیم؟

شیشه ی دریا ظاهر بسیار زیبایی داشته و توجه بسیاری را به خود جلب کرده است و برخی در تشخیص اصل بودن آن ناتوان شده اند. این ظاهر می تواند توسط روغن های طبیعی بدن یا لوسیون های مختلف از میان برود. برای حفظ زیبایی، می توان از مواد نرم آغشته به الکل استفاده نمود و چربی ها را از سطح آن پاک کرد. در صورتی که به دنبال رنگ حقیقی این شیشه هستید، مقدار کمی از مواد معدنی یا روغن کودک را روی سطح بگذارید.

تمیز کردن جواهرات4
Advertisement

قابل توجه هنرجویان محترم طراحی و جواهرسازی و اجراء زیورآلات

تصویرگران پویا اندیش یک مرکز آموزش تخصصی رشته های هنری است و در رابطه با آموزش طراحی و جواهرسازی و اجراء زیورآلات ، فقط و فقط کلاس های آموزشی بصورت آنلاین ( غیرحضوری ) و حضوری را برگزار می کند و هیچگونه سنگ قیمتی و یا هر نوع متریالی در رابطه با موضوع برای فروش ندارد . این مقاله فقط برای آگاهی بیشتر تهیه شده است و به هیچ عنوان در مورد فروش سنگ سوال نفرمایید . باتشکر .

       

در خانه بمانیم و Online یاد بگیریم!

.
دوره های آموزش آنلاین و غیرحضوری
.
تصویرگران پویا اندیش
.
مدارک معتبر و قابل ترجمه
 

  ۳ کلاس برتر دوره های آموزشی تصویرگران پویا اندیش

  کلاس های آموزش جواهرسازی   آموزش ماتریکس  

مطالعه بیشتر

یاقوت ، جواهر سازی با یاقوت ، خواص یاقوت
آموزش ساخت گوشواره استیم پانک زیبا
عقیق ، خواص و کاربردهای آن در جواهرسازی
سنگ آکسینیت و خواص و کاربرد آن
ابسیدیان (Obsidian) ، خواص ابسیدایان و کاربرد آن در جواهرسازی
رودوکزیت (Rhodochrosite) ، خواص و کاربردهای آن
هالیت (Halite) ، خواص و کاربرد آن در جواهرسازی
دمانتوئید یا لعل الماسگونه ، خواص و کاربردهای آن
آکوامارین-چشم-گربه-ای
کریزوپراس ، خواص و کاربردهای آن
آیا آینده طراحی جواهر متعلق به نرم‌افزار های CAD است؟
تاریخچه جواهر سازی در ایران
خواص سنگ کلسیت و کاربرد آن در جواهرسازی
طلا چیست ؟ ، خواص طلا ، کاربرد طلا
سنگ جواهر گارنت مالی ( mali garnet ) ، خواص و کاربردهای آن
درآمد طراحی جواهر
دیوپتاز چیست ؟ خواص دیوپتاز
مقایسه طراحی سنتی و پیشرفته جواهرات
هیدنیت ، خواص و کاربردهای آن
همبرگیت ، Hambergite ، خواص و کاربردهای آن
سنگ حدید یا هماتیت
11 نرم افزار برتر طراحی جواهرات
سنگ قمر چشم گربه ای
سنگ اسپینل ، خواص و کاربردهای آن
اسپودومن ، خواص و کاربردهای آن
اسکاپولیت ، خواص و کاربردهای آن
سنگ یشم چیست ؟ جواهر سازی با سنگ یشم و خواص آن
کلیه حقوق سایت محفوظ و متعلق به آموزشگاه جواهرسازی و طراحی جواهرات تصویرگران پویا اندیش می باشد .
آخرین فرصت ثبت نام در دوره های آنلاین (غیرحضوری) - تلفن های تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22اینستاگرم آموزش های جذاب طراحی جواهرات و جواهرسازی - کلیک کنید
+