آندزین لابرادوریت و کاربردهای آن

  • آندزین لابرادوریت

آندزین لابرادوریت و کاربردهای آن

آندزین لابرادوریت اولین بار در سال 2003 مشاهده شد و به این خاطر سنگ جواهری نسبتا جدید محسوب می شود.
این سنگ معمولا به رنگ های نارنجی قرمز با رگه های سبز و زرد یافت می شود.
آنچه این سنگ را از سایر سنگ های قیمتی متفاوت می سازد، زرق و برق فلزی و درخشندگی ضعیف که با عنوان labradorescence شناخته می شود، می باشد.
حالت رنگین کمانی امکان وقوع گستره ی رنگی وسیعی را در آنذزین لابرادوریت با توجه به زاویه ی دید فراهم می سازد.
این سنگ هنوز هم برای بسیاری از مردم نسبتا ناشناخته است، و اختلافات بسیاری بر سر خاستگاه آن به وجود آمده بود.

اشکال کار با آندزین لابرادوریت در این بود که در ابتدا بدون نمایش مناسب رنگی معامله می شد.
خاستگاه سنگ جواهر نیز در زمانی که برای اولین بار به صورت عمومی معرفی شد، بسیار اسرار آمیز بود.
این جواهر ابتدا با نام« Andesine» خرید و فروش می شد، در این هنگام این سنگ در کوه های آند آمریکای جنوبی یافت می شد.
بعد از معرفی آن به بازار جواهرات بین المللی، مشخص شد که «andesine» در واقع «andesine» نبوده است.

در عوض، مشخص شد که نوع تغییر رنگ یافته ی لابرادوریت است.
پس از کشف ترکیب شیمیایی و خواستگاه آندزین، نام «آندزین» به نظر بسیار گمراه کننده بود.
به منظور حل این مشکل، «آندزین» بعدها به «آندزین لابرادوریت» تغییر نام یافت.
این نام تجاری به طور گسترده پذیرفته شد، اما اغلب آن را تنها به نام «آندزین»، و همچنین «لابرادوریت قرمز»، «سنگ خورشید کنگو» و اصطلاح عمومی «فلدسپار قرمز» می شناختند.

سنگ آندزین لابرادوریت

تشخیص آندزین لابرادوریت

ساختار شیمیایی آندزین لابرادوریت ترکیبی از لابرادوریت و اندزین (آلبیت و انوریت) می باشد. گرچه آندزین و لابرادوریت ترکیبات شیمیایی مشابه ای دارند، هر یک از آنها به نحوی متفاوت تعریف شده اند. تشخیص آندزین – لابرادوریت برای تایید نسبت ترکیب نیازمند آزمایشاتی است. معمولا آندزین-لابرادوریت از دیگر سنگ های جواهر با ویژگی های مشابه با اثر رنگین کمانی کم که منجر به درخشش متالیک می شود، وجه تمایز دارد. آندزین- لابرادوریت همانند سنگ خورشیدی ناسرگی های براق و فلزی ندارد، اما در عوض معمولا حاوی ناسرگی های سوزنی شکل روتیل است. بر خلاف بسیاری از بدلیجات، رنگ های متالیک تنها از طریق درخشندگی قابل مشاهده است. آندزین-لابرادوریت به راحتی از لابرادوریت، به واسطه ی رنگ های روشن تر قابل تشخیص است. لابراتوریت طبیعی معمولا خاکستری مات، تیره و دودی است، در حالی که آندزین-لابرادوریت رنگ قرمز تر و نارنجی تری دارد.

منابع و خاستگاه سنگ جواهر آندزین- لابرادوریت

خاستگاه آندزین-لابرادوریت نامشخص بوده و سبب بحث و گفتگوهای بسیاری شده است. در اوایل دهه ی 2000 اعتقاد بر این بود که آندوزین- لابرادوریت اولین بار در کنگو کشف شد و بعد ها در چین، مغولستان، تبت و سپس جنوب هند نیز یافت شد. مواد معدنی سیلیکات آندزین در واقع در کوه های آند اکوادور کشف شد، و لابرادوریت نیز که سیلیکات است، ابتدا در لابرادور کانادا کشف شد. از آنجایی که آندزین-لابرادوریت ترکیب شیمیایی مشابه به هر دو را داراست، خاستگاه آن می تواند کوه های آند آمریکای جنوبی و کانادا باشد. با این حال، موقعیت حقیقی لابرادوریت که از آنجا تا آندزین-لابرادوریت ایجاد کند، هنوز نامشخص است.

خرید و تشخیص ارزش آندوزین-لابرادوریت

رنگ آندوزین-لابرادوریت

آندزین-لابرادوریت اغلب قرمز مایل به زرد با رگه های سبز و زرد می باشد. رنگها از قرمز تا قرمز عسلی، زرد تا نارنجی و از کهربایی تا شامپاینی یا سبز متفاوت است. آندزین-لابرادوریت هنگامی که از زوایای مختلف دیده می شود، زرق و برق متالیک نیز دارد. زرق و برق رنگین کمانی با لابرادوریت قابل مقایسه است. از طریق پراکندگی مشبک، لابرادوریت زرد رنگ به آندزین-لابرادوریت قرمز تبدیل می شود.

انواع آندزین لابرادوریت

درخشندگی و وضوح آندزین-لابرادوریت

آندوزین-لابرادوریت درخشندگی شیشه ای تا کدر دارد. اغلب ناسرگی های قابل مشاهده و قابل قبول دارد، اما این ناسرگی ها همانند سنگ خورشیدی پر زرق و برق نیستند. ناسرگی های آندزین لابرادوریت معمولا سوزنی روتیل است. آندزین-لابرادوریت لابرادورنس خفیفی دارد، که سبب زرق و برق یا درخشندگی متالیک می شود. بیشتر سنگهای آندزین-لابرادوریت شفاف تا تراشفاف هستند، اما برخی گونه های کدر نیز یافت می شوند.

برش و شکل آندزین-لابرادوریت

آندزین-لابرادوریت در اشکال و برش های مختلفی یافت می شود. اغلب اوقات به جای برش کوژ تراش دار است. لابرادوریت های کار نشده تقریبا همیشه به صورت کوژ برش می خورند. این تنظیمات امکان شفافیت و رنگ بهتر در سنگ را فراهم می سازد که از طریق برش تراش دار  بیشتر به چشم خواهد آمد. بیشتر سنگهای آندزین-لابرادوریت در اشکال بیضی شکل برش داده می شوند. از آنجایی این سنگ های جواهر کمتر شناخته شده هستند، اشکال فانتزی مانند مارکیز، کوسن، تریلیون ها، گلابی و باگت ها به دلیل تقاضای محدود سخت تر یافت می شوند.

پردازش آندزین-لابرادوریت

از طریق فرآیند انتشار مشبک، عوامل حامل مس رنگ لابرادوریت را از رنگ خاکستری کدر به رنگ قرمز محو تغییر می یابد. لابرادوریت یک سنگ جواهر طبیعی است، اما از طریق ترمیم رنگ لابرادوریت به آندزین-لابرادوریت تبدیل می شود. گفته می شود که بسیاری از سنگ ها فقط به گرمادهی نیاز دارند و همچنین گونه هایی که نیازی به پردازش ندارند، اما تا به امروز، هیچ یک تایید نکرده اند که آندزین-لابرادوریت نیازی به پردازش ندارد. برای احتیاط، تمام سنگ های جواهر آندزین-لابرادوریت به عنوان «پراکنده شده» معرفی می شوند، که تضمین ما برای بازنمود آزاد هر یک از تنظیمات سنگ های جواهر برای فروش را تقویت می کند.

برش آندزین لابرادوریت

خواص گوهرشناختی آندزین-لابرادوریت​

گونه های آندزین-لابرادوریت و سنگ های جواهر مشابه

آندزین-لابرادوریت متعلق به گروه فلدسپات از مواد معدنی است که غنی ترین گروه مواد معدنی در زمین به حساب می آید. فلدسپارها تقریبا 60٪ پوسته ی زمین را تشکیل می دهند و با حضور یون های آلومینیوم و سیلیکا، از جمله سیلیکات های آلومینیومی، اکسید سدیم، اکسید پتاسیم و اکسید کلسیم قابل تشخیص هستند.
دو شاخه ی اصلی فلدسپار عبارتند از فلدسپار پلاژیوکلاز (لابرادوریت و سنگ خورشیدی) و فلدسپار پتاسیم که شامل ارتوکلاز و میکرو کلین است. سنگ های جواهر پلاژیوکلاز دارای نمرات سختی مشابه و شاخص های انکساری نسبتا بالا ، بین بریل و کوارتز بوده و همه ترکیبی از آلبیت و انوریت هستند. آندزین از 50-70٪ آلبیت (یک سیلیکات آلومینیوم سدیم) و 30-50٪ آنورتیت (یک سیلیکات آلومینیوم کلسیم) ، و لابرادوریت از 50-70٪ آنوریت و 30-50٪ آلبیت تشکیل شده اند. از آنجا که این دو ماده در نسبت ها متفاوت هستند، می توان دریافت که چرا آندزین-لابرادوریت گیج کننده است. فلدسپارهای پلاژیوکلاز ظاهر مشابهی دارند و اغلب می توانند در زیرگروه آندزین و لابرادوریت دسته بندی شوند.

چند سنگ جواهر به نظر شباهت هایی به آندزین-لابرادوریت دارند، اما آندزین-لابرادوریت از طریق مشاهدات ساده قابل تشخیص است. برخی مواقع آندزین-لابرادوریت با نام «سنگ خورشیدی آرگان» خرید و فروش می شود، زیرا سنگ خورشیدی معمولا ارزش قیمت بر قیراط بالاتری دارد. « سنگ ماه رنگین کمانی» یک نوع لابرادوریت است که با نام های تجاری مختلفی مانند «سنگ ماه آبی رنگین کمان»، « لابرادوریت بلوشین» شناخته می شود. اما همه ی اینها به جواهر مرتبط به آندزین-لابرادوریت اشاره دارد و به «سنگ ماه» ارتباطی ندارد.

مشهورترین سنگ های جواهر مرتبط

سنگ ماه، سنگ ماه رنگین کمانی، لابرادوریت، سنگ خورشیدی و سنگ خورشیدی ارگان از مشهورترین گونه های مرتبط هستند.

سنگ های جواهر کمتر شناخته شده

ارتوکلاز یک فلدسپار معمولی است، اما به ندرت با کیفیت سنگ جواهر یافت می شود. اسپکترولیت گونه ی بسیار کمیاب لابرادوریت است. تورمالین لعل و روبلیت دارای رنگ های مشابه هستند، اما هر دو نسبت به سایر جواهرات قرمز موجود امروزی بسیار نادر هستند. سنگ ماه آبی رنگین کمان، سنگ ماه لابرادوریت و لابرادوریت بلوشین نام تجاری کمتر شناخته شده برای انواع سنگ های جواهر هستند.

رنگ آندزین لابرادوریت

خواص درمانی، ماورایی و افسانه ای سنگ جواهر آندزین-لابرادوریت

آندزین-لابرادوریت سنگ جواهری نسبتا جدید است، به این خاطر افسانه های بسیاری در خصوص آن وجود ندارد. آندزین-لابرادوریت به هیچ سیاره ای اختصاص ندارد و نشانگر هیچ یک از علائم زودیاک نیست. این سنگ در اوایل دهه ی 2000 کشف شد، بنابراین هیچ اسطوره ی باستانی به آن تعلق ندارد.

با این حال، از آنجایی که به لابرادوریت، سنگ خورشیدی و آندزین ارتباط نزدیکی دارد، باور بر این است که قدرت این سه بلور را به همراه دارد. این سنگ با چاکرای قلب مرتبط است و زمانی که در بالای قلب یا در کف دست نگه داشته می شود، قدرت بیشتری خواهد داشت. آندزین از نظر فیزیکی قادر به درمان بیماری های چشم و مغز است. همچنین این باور وجود دارد که در تسکین استرس و تعادل متابولیسم موثر است. لابرادوریت انرژی منفی را دور ساخته و افکار خود را سامان می دهد. سنگی پایه بوده و در تفکرات عمیق موثر می باشد. اعتقاد بر این است که لابرادوریت سیستم ایمنی بدن را تقویت و دردهای مربوط به روماتیسم و ​​آرتروز را کاهش می دهد.  

توصیه: خواص و نیروهای درمانی کریستال دگرگون و متافیزیکال نباید به عنوان نسخه پذیرفته شوند. فرهنگ سنگ جواهر متافیزیکال، تشریفاتی و سنتی از منابع مختلفی جمع آوری می شوند. این اطلاعات جایگزین نسخه ی پزشک نخواهد بود. در صورت بروز مشکلات پزشکی به متخصص مراجعه نمایید. این مطالب در هیچ شرایطی تضمین کننده ی هیچگونه ادعا در درمان و نیروهای سنگ تولد نمی باشد.

سنگ جواهر آندزین لابرادوریت و ایده های طراحی جواهرات

آندزین اغلب به شکل بیضی تراش می خورد، اما اشکل فانتزی دیگر مثل مارکیز، قلبی و غیره نیز در جواهرات کاربرد دارند. این سنگ ها مقاومت کافی برای بیشتر اشکال سنگ جواهر را دارا بوده و توصیه می شود که بیشتر برای گوشواره، آویز، سنجاق، دستبند، گردنبند، سنجاق کراوات مورد استفاده قرار گیرد. سختی آندزین-لابرادوریت از ۶ تا ۶.۵ متفاوت بوده و به همین خاطر سنگ نرمی به شمار می رود. سنگ های نرم مناسب حلقه نیستند، ام آندزین-لابرادوریت از اپال سخت تر بوده و به سختی تانزانیت است که هر دوی آنها به عنوان سنگ جواهر حلقه کاربرد دارند.

آندزین-لابرادوریت در نتیجه ی مبحث خاستگاه سنگ مشهور شد، اما بیشتر به این خاطر که این سنگ جایگزین مقرون به صرفه ای برای جواهرات قرمز رنگ و گران قیمت مانند یاقوت سرخ و لعل بدخشان است. آندزین-لابرادوریت مستعد شکستگی و شکاف ناشی از فشار زیاد است، به این دلیل در هنگام تنظیم آن بر روی جواهر باید حداکثر احتیاط اعمال شود.

نکته: سنگ های جواهر باید بر حسب اندازه خریداری شوند و نه وزن قیراط. سنگ های رنگی به نسبت اندازه به وزن متفاوت هستند. برخی از سنگ ها بر اساس وزن بزرگتر و برخی دیگر کوچکتر از الماس هستند.

 

نگهداری از سنگ جواهر آندزین-لابرادوریت

آندزین-لابرادوریت سنگی نسبتا نرم است. از آنجایی که گرده های معمولی اغلب ذرات کوارتز (با سختی ۷ در سنجه ی موس)، تنها پاک کردن این گرده ها باعث کاهش صیقل و خراش های سطح شده، و درخشندگی مطلوب آندزین-لابرادوریت را به وجود می آورد. سنگهای آندزین-لابرادوریت را در هنگام فعالیت های شدید جسمانی مانند ورزش و تمرینات نپوشید و پیش از انجام کارهای منزل آن را در جای مناسب قرار دهید. آب گرم و پارچه نرم در تمیز کردن سنگ های جواهر آندزین-لابرادوریت به کار می روند و در صورت لزوم از یک صابون ملایم استفاده کنید. حتما باقی مانده ی صابون را از روی سنگ بشویید. درست مانند همه ی سنگ های جواهر، از استعمال پاک کننده های قوی و بخارشوها اجتناب کنید. گرما سبب تغییر یا آسیب دائمی رنگ سنگ آندزین-لابرادوریت خواهد شد. برای نگهداری آندزین-لابرادوریت به این خاطر که زود خراشیده شده و آسیب پذیر است، آن را به طور جداگانه درون یک پارچه ی نرم یا یک جعبه ی پارچه ای قرار دهید.

 

جواهر آندزین لابرادوریت
Advertisement

.

  ۳ کلاس برتر دوره های آموزشی تصویرگران پویا اندیش - مدارک معتبر و قابل ترجمه

کلاس های آموزش جواهرسازی کلاس های آموزش طراحی جواهرات دستی    کلاس های آموزش طراحی جواهرات دستی

مطالعه بیشتر

سنگ قمر ستاره ای ، خواص و کاربردهای آن
سنگ جواهر زیرکن ، زرگون یا زرقون
نرم افزار Blender و کاربرد آن در طراحی جواهرات
آکوامارین-چشم-گربه-ای
کوارتز دومورتیریت ، خواص و کاربردهای آن
جاسپر ، خواص و کاربردهای آن
پلاتین ، خواص و کاربردهای پلاتین
سنگ کلینوهومیت (Clinohumite)
سنگ قمر ، خواص و کاربردهای آن
سنگ قمر چشم گربه ای
هالیت (Halite) ، خواص و کاربرد آن در جواهرسازی
چه نوع لحیم برای ساخت جواهرات استفاده می شود؟
سرپانتین ، خواص و کاربردهای آن
بازار کار طراحی طلا و جواهر
سنگ جواهر چشم ببر ، خواص و کاربردهای آن
لحیم کاری و جوشکاری: با مزایا و معایب هر یک در ساخت جواهرآلات آشنا شوید و بدانید از هر روش چه زمانی باید استفاده کرد.
طراحی مجموعه ی جواهرات ۲
سنگ گارنت دارای خاصیت تغییر رنگ
لابرادوریت (Labradorite) ، خواص و کاربرد آن در جواهرسازی
سنگ مرجان ، خواص و کاربرد آن در جواهرسازی
چطور بعد از یادگیری یک کسب‌ وکار جواهرسازی راه‌ اندازی کنیم؟
پکتولیت ، خواص و کاربردهای آن
سنگ انستاتیت
دمانتوئید یا لعل الماسگونه ، خواص و کاربردهای آن
یاقوت کبود ستاره ای ، خواص و کاربردهای آن
الیوین (Olivine) ، خواص و کاربردهای آن
هیدنیت ، خواص و کاربردهای آن
آخرین فرصت ثبت نام در دوره های آنلاین با هزینه های سال ۹۸ تا پایان امسال - تلفن های تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22
+ +