آمازونیت و خواص و کاربردهای آن در جواهرسازی

  • سنگ آبی آمازونیت

آمازونیت و خواص و کاربردهای آن

آمازونیت به عنوان سنگ آمازون نیز شناخته می شود.
آمازونیت از سبز روشن تا سبز متمایل به آبی متفاوت است، و رنگی نرم و جذاب دارد که به شدت شبیه به نفریت و یشم سبز می شود.
برخی مواقع به دلیل شباهت از آن با عنوان «یشم کلرادو» یا «یشم قله ی کوه» یاد می شود. ظاهر آمازونیت با الگوی شبکه ای، لکه دار، الگوی سبز و سفید بسیار متمایز است. آمازونیت با توجه به ویژگی منحصر به فردی، درخشش کمرنگی از خود نشان می دهد.

نام آمازونیت از رودخانه ی آمازون در آمریکای جنوبی برگرفته شده است، این رودخانه در برزیل جریان دارد. اعتقاد بر این بود که آمازونیت مدت ها پیش در این منطقه یافت شد، اما متخصصان مواد معدنی ادعا می کنند که هیچ گونه ذخایر فلدسپار سبز در آمازون برزیل وجود ندارد. در نتیجه، این سنگها بعدا به نظر یشم نفریت شناخته شده بودند. آمازونیت و دیگر فلدسپارهای سبز به طور طبیعی به غیر از رودخانه ی آمازون در سایر نقاط برزیل یافت می شوند.

آمازونیت گونه ای از فلدسپار سبز ریزدانه است. فلدسپارها گروهی نسبتا همگن از تکتوسیلیتات های صخره ای شکل است که تقریبا 60٪ پوسته ی زمین را تشکیل می دهند. پس از گروه کوارتز، فلدسپارها شایع ترین مواد معدنی در کل جهان هستند. به رغم شهرت بسیار فلدسپارها، تنها تعداد کمی از انواع فلدسپار با کیفیت سنگ های جواهر یافت می شوند. لغت «فلدسپار» از واژه ی آلمانی، «feld» و «spath» گرفته شده که به معنی «سنگ حاوی فلز» است.

 

سنگ آمازونیت

تشخیص آمازونیت

آمازونیت به روش های مختلفی شناسایی و تشخیص داده می شود. این سنگ شباهت زیادی به بسیاری از سنگ های جواهر دیگر دارد، اما به راحتی قابل تشخیص است. آزمایش شاخصه ی انکساری و تراکم روشی بسیار رایج و موثر برای شناسایی آمازونیت به شمار می رود. آزمایش قطبش سنج سنگ های ایزوتروپیک ( انکسار مفرد) و آنیسوتروپیک (دو طرفه انکساری) را تمیز داده و در تشخیص سنگ های جواهر مشابه کارآمد خواهد بود.

 

گردنبند آمازونیت

شکل و برش آمازونیت

سنگ های جواهر آمازونیت در اشکال مختلف و برش های متنوعی در دسترس قرار می گیرند. این سنگ ها اغلب به صورت کوژ برش می خورند و بسیار به ندرت پیش می آید که تراش دار باشد. سنگ های به هم ریخته و مهره ها از محبوب ترین جواهرات دست ساز آمازونیت به شمار می روند. بیشتر جواهرات کوژ تراش به شکل گرد یا بیضی هستند، اما اشکال فانتزی نیز در میان آنها یافت می شوند. حکاکی های سنگ جواهر آمازونیت، به ویژه برجسته کاری، حیوانات و دیگر اشیای طبیعت نیز از نمونه های دیگر این جواهرات هستند. بسیاری از کنده کاری هایی که امروزه یافت می شوند تاریخی بوده و به مصر باستان بازمی گردند.

منابع و خاستگاه آمازونیت

آمازونیت را می توان تنها در برخی نقاط در جهان یافت. کوه های ایلمن در روسیه برای مدت ها تنها منابع این سنگ را در بر داشت تا اینکه کشفیات جدید منابع جدیدی در ایالات متحده آمریکا (کلرادو و ویرجینیا)، استرالیا، ماداگاسکار و برزیل به دست آورد.

 

خرید و تشخیص ارزش سنگ جواهر آمازونیت

رنگ های آمازونیت از سبز و زرد- سبز و آبی- سبز متفاوت هستند. توزیع رنگ آن اغلب بسیار رگه دار و نامنظم است. بسیاری از سنگ های آمازونیت نیز دارای رگه های سفید هستند. رنگ خاص آمازونیت ناشی از ناخالصی های آهن است که به رنگ سبز مایل به آبی مشاهده می شود. به این صورت گونه هایی که منظم ترین رنگ های توزیع شده و اشباع شده را داشته باشند، از محبوبیت بیشتری برخوردارند. آمازونیت در زیر نور روز ملایم و گرم بیشترین زیبایی را دارد، به خصوص اندکی پس از طلوع خورشید و یا چند ثانیه تا غروب آن.

درخشندگی و وضوح آمازونیت

آمازونیت معمولا مات تا تراشفاف است و گونه های شفاف آن بسیار کمیاب هستند. این سنگ جلای شیشه ای داشته و پس از صیقل خوردن درخشندگی مومی خواهد داشت. علیرغم کمیاب بودن، آمازونیت سنگی بسیار مقرون به صرفه است.

 

شناسایی آمازونیت

پردازش آمازونیت

آمازونیت اغلب به هیچ صورت پردازش یا افزایش ارزش داده نمی شود.

خواص گوهرشناختی آمازونیت

مشهورترین سنگ های جواهر مشابه

ماه سنگ، ماه سنگ رنگین کمانی، ارتوکلاز، آندزین(آندزین لابرادوریت)، لابرادوریت و سنگ خورشیدی از مشهورترین سنگ های جواهر مرتبط هستند.

سنگ های جواهر کمتر شناخته شده

«Colorado jade» و «Pikes Peak jade» از نام های تجاری کمترشناخته شده ی آمازونیت هستند. گرچه این سنگ ها «یشم» نیستند، اما سنگ های آمازویت با کیفیت بالا بوده و درخشندگی و رنگی با کیفیت یشم دارند. سنگ خورشیدی ستاره ای و اسپکترولیت از اعضای کمیاب خانواده ی فلدسپار هستند که بسیار به ندرت یافت می شوند.

 

گونه های سنگ جواهر آمازونیت و سنگ های مشابه

آمازونیت نوعی سنگ جواهر از گروه فلدسپار مواد معدنی است. دو زیرگروه اصلی فلدسپار، فلدسپار پتاسیم (ارتوکلاز و میکروکلین) و فلدسپار پلاجیوکلاس می باشند. آمازونیت گونه ی سبز رنگ میکروکلین است و تنها تعداد انگشت شماری از جواهرات مرتبط با آن یافت می شوند. آمازونیت شباهت بسیاری به یشم، عقیق سبز، سنگ یمانی، سرپانتین، فیروزه یا سنگ دلربا دارد.

 

برش آمازونیت

خواص درمانی بلورهای متغیر، افسانه ای و متافیزیکال سنگ جواهر آمازونیت

آمازونیت را با عنوان سنگ آمازون می شناسند. افسانه های قدیمی برزیلی بسیاری در مورد جنگجویان زن افسانه ای وجود دارند که با نام «آمازون ها» شناخته می شوند. بر طبق افسانه ها، «آمازون ها» به هر مردی که از آنان ملاقات می نمود، سنگ «آمازونیت» سبز هدیه می دادند. اعتقاد بر این است که آمازونیت قدرت های متافیزیکال بسیاری دارد. همچنین سنگهای آمازونیت خواص درمانی جالب توجهی از خود بروز می دهند.  

آمازونیت حامل انرژی بسیاری است که قادر به تحریک احساسات و صفات شخصیتی خواهد بود. گفته می شود که این سنگ انرژی های مردانه و زنانه را متعادل ساخته و قدرت های فیزیکی و بنیه ی افراد را تقویت می سازد. آمازونیت قادر به تسکین همه ی چاکراها می باشد، اما به طور خاص بر چاکرای قلب یا گلو تاثیرگذار است و ارتباطات عاطفی در زندگی افراد را بهبود می بخشد. علاوه بر این، آمازونیت توانایی های هنری، خلاقیت و بصیرت را در افراد تحریک می نماید.  

 

آمازونیت مناسب متولدین برج دلو است، افرادی که از این سنگ استفاده می کنند از خوش شانسی و خوش اقبالی آن خبر می دهند. در صورتی که از آن به عنوان طلسم استفاده می کنید، شما را از انواع بیماری ها و دردها دور می سازد. هرچه رنگ سنگ ها پر رنگ تر و عمیق تر باشد، موثرتر خواهد بود. شفا دهندگان، جادوگران و داروسازان از هر فرهنگی قرن هاست که از خواص درمانی سنگ ها بهره می برند. هنگامی که سنگ ها را درست بر روی قسمت آسیب دیده استفاده کنید، شاهد اثرگذاری بیشتر آن خواهید بود.

توصیه: خواص و نیروهای درمانی کریستال دگرگون و متافیزیکال نباید به عنوان نسخه پذیرفته شوند. فرهنگ سنگ جواهر متافیزیکال، تشریفاتی و سنتی از منابع مختلفی جمع آوری می شوند. این اطلاعات جایگزین نسخه ی پزشک نخواهد بود. در صورت بروز مشکلات پزشکی به متخصص مراجعه نمایید. این مطالب در هیچ شرایطی تضمین کننده ی هیچگونه ادعا در درمان و نیروهای سنگ تولد نمی باشد.

 

سنگ ها آمازونیت

سنگ جواهر آمازونیت و ایده های طراحی جواهرات

جواهرات آمازونیت مجموعه ای تنظیم شده در تمام فلزات گرانبها دارند، اما رنگ آبی- سبز جذاب آمازونیت به خصوص بر روی نقره زیباتر به نظر می رسد. بسیاری از جواهرسازان اغلب از مواد دیگر مانند چرم یا سرامیک برای ایجاد طرح های متفاوت و جالب استفاده می کنند.

سنگ های جواهر آمازونیت مناسب آویز، گوشواره، دستبند، گردنبند، سنجاق کراوات، دستبند و سنجاق هستند. حلقه های روزمره به دلیل نرمی آمازونیت چندان رایج نیستند، اما حلقه های کوژتراش این سنگ را با مراقبت بسیار می توان به صورت روزمره استفاده نمود.

نکته: سنگ های جواهر باید بر حسب اندازه خریداری شوند و نه وزن قیراط. سنگ های رنگی به نسبت اندازه به وزن متفاوت هستند. برخی از سنگ ها بر اساس وزن بزرگتر و برخی دیگر کوچکتر از الماس هستند.

 

جواهرات آمازونیت

مراقبت ها و شستشوی سنگ جواهر آمازونیت

سنگ های جواهر آمازونیت به دلیل آسیپ پذیر بودن در برابر فشار و خراش تا حدودی به مراقبت های ویژه نیاز دارند. سنگ های آمازونیت را می توان به راحتی با استفاده از آب گرم و صابون ملایم یا مواد شوینده شستشو نمود. سنگ آمازونیت در زیر گرمای شدید، رنگ خود را از دست خواهد داد. برای شستشوی سنگ های جواهر، از مواد سفید کننده یا مواد شیمیایی قوی استفاده نکنید.

به دلیل نرمی سنگ آمازونیت، نباید از آنها در فعالیت های شدید فیزیکی مانند ورزش و کارهای خانگی استفاده کنید. سنگ های جواهر  و جواهرات آمازونیت باید به طور جداگانه از سایر جواهرات نگهداری شوند تا میزان خراش و شکستگی در آنها به حداقل برسد.

 

Advertisement

قابل توجه هنرجویان محترم طراحی و جواهرسازی و اجراء زیورآلات

تصویرگران پویا اندیش یک مرکز آموزش تخصصی رشته های هنری است و در رابطه با آموزش طراحی و جواهرسازی و اجراء زیورآلات ، فقط و فقط کلاس های آموزشی بصورت آنلاین ( غیرحضوری ) و حضوری را برگزار می کند و هیچگونه سنگ قیمتی و یا هر نوع متریالی در رابطه با موضوع برای فروش ندارد . این مقاله فقط برای آگاهی بیشتر تهیه شده است و به هیچ عنوان در مورد فروش سنگ سوال نفرمایید . باتشکر .

           

در خانه بمانیم و Online یاد بگیریم !

دوره های آموزش آنلاین و غیرحضوری تصویرگران پویا اندیش - مدارک معتبر و قابل ترجمه

 

 

.

  ۳ کلاس برتر دوره های آموزشی تصویرگران پویا اندیش - مدارک معتبر و قابل ترجمه

کلاس های آموزش جواهرسازی کلاس های آموزش طراحی جواهرات دستی    کلاس های آموزش طراحی جواهرات دستی

مطالعه بیشتر

تاریخچه جواهر سازی در ایران
چطور بعد از یادگیری یک کسب‌ وکار جواهرسازی راه‌ اندازی کنیم؟
انواع جواهرات
سنگ حدید یا هماتیت
آموزش جواهرسازی در منزل
سنگ جواهر زیرکن ، زرگون یا زرقون
دیاسپور چشم گربه ای ، خواص و کاربردهای آن
کهربا Amber ، خواص و کاربرد آن در جواهرسازی
اوپال چیست ؟ خواص سنگ اوپال
مقایسه طراحی سنتی و پیشرفته جواهرات
سودالیت ، خواص و کاربردهای آن
آیا آینده طراحی جواهر متعلق به نرم‌افزار های CAD است؟
راهنمایی برای انتخاب رنگ سنگ قیمتی
عقیق آتش و کاربرد آن در جواهرسازی
سنگ گارنت تساوریت ، خواص و کاربردهای آن
سنگ همی مورفیت
باریت (Baryte) ، خواص باریت
تری دی مکس در طراحی جواهرات
فناوری CAD چطور توانست صنعت جواهرسازی را تغییر دهد
سنگ انستاتیت
انتخاب جواهرات بر اساس رنگ پوست
کانزیت ، خواص و کاربردهای آن
سنگ جواهر تانزانیت ، خواص و کاربردهای آن
عقیق ، خواص و کاربردهای آن در جواهرسازی
11 نرم افزار برتر طراحی جواهرات
همبرگیت ، Hambergite ، خواص و کاربردهای آن
آکوامارین-چشم-گربه-ای
کلیه حقوق سایت محفوظ و متعلق به آموزشگاه جواهرسازی و طراحی جواهرات تصویرگران پویا اندیش می باشد .
آخرین فرصت ثبت نام در دوره های آنلاین (غیرحضوری) - تلفن های تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22اینستاگرم آموزش های جذاب طراحی جواهرات و جواهرسازی - کلیک کنید
+