آمیتیس ، خواص و کاربردهای آن

  • طرح آمیتیس

 آمیتیس (amethyst) و خواص و کاربردهای آن :

سنگ جواهر آمیتیس یکی از انواع کانی های کوارتز است، این سنگ جواهر که یک کریستال شش وجهی است ، در بسیاری از نقاط جهان یافت می شود. رنگ ارغوانی سنگ جواهر آمیتیس از محدوده صورتی تا بنفش متغیر است. این سنگ را با عنوان روح سنگ نیز می نامند که این به دلیل سایه های بنفش موجود در آن است. نام دیگری که به سنگ آمیتیس اختصاص می دهند، چاکرای تاج است زیرا این سنگ جواهر نمادی از اتصال به عشق، انرژی و قدرت است.

از قدرت سحرآمیز سنگ آمیتیس در دوران باستان برای سحر و جادو و توانمند سازی روحی استفاده می کردند. این سنگ همچنین برای محافظت و شفا مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از جواهرات پرطرفدار محسوب می شود.
در کتاب های مقدس، کشیشان مذهبی سنگ آمیتیس را با عنوان یکی ازدوازده سنگ مقدس یاد می کرده اند. در مصر باستان از این سنگ برای دستیابی به موفقیت و محافظت از خود به خصوص در سفرهای طولانی استفاده می کردند. در طب سنتی چینی هم از این سنگ به عنوان درمانی برای درد معده و هم چنین برای رهایی از خواب های بد استفاده می شده است. سنگ جواهر آمیتیس، سنگ ماه تولد برای برج دلو است.

سنگ جواهر آمیتیس در واقع یک تولید کننده میدان مغناطیسی است و از آنجایی که بدن هم دارای یک میدان مغناطیسی درون خود است، امکان تبادل انرژی بین بدن و سنگ آمیتیس فراهم می شود و هنگامی که شما برای چند ثانیه در برابر میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط این سنگ قرار بگیرید، به این ترتیب می توانید میدان مغناطیسی طبیعی بدن خود را بهبود ببخشید.
سنگ جواهر آمیتیس از خواص درمانی بی شماری برخوردار است که ناشی از سطح بالای انرژی موجود در آن است. سنگ آمیتیس می تواند به عنوان منبع بی نهایتی از قدرت مورد استفاده قرار گیرد که تأثیر بسیار خوبی روی ذهن و روح و روان دارد.

فواید بی نظیر سنگ آمیتیس برای بدن

سنگ جواهر آمیتیس امواج مادون قرمز را که سرشار از انرژی است در محیط منتشر می کند و هم چنین یک تولید کننده یون منفی به شمار می رود که این دو خاصیت، از منحصر به فردترین خواص این سنگ به شمار می روند.
نگه داری از این سنگ در زیر بالش، در رفع مشکلات مربوط به خواب بسیار تأثیرگذار است.
آن را در قسمتی از بدن خود که بیمار است قرار دهید تا به این ترتیب بتوانید از آثار درمانی آن در بهبود بیماری های خود استفاده کنید.
اگر از سنگ آمیتیس در اطراف منزل خود استفاده کنید، می توانید با استفاده از آثار بسیار مثبت یون های منفی تولید شده توسط این سنگ انرژی و آرامش را برای اعضای خانواده خود به ارمغان آورید.
قدرت های نهفته درون سنگ آمیتیس سبب ایجاد یک تغییر مثبت و کامل در درون بدن می شود و همچنین می تواند از لحاظ روحی و عاطفی و معنوی، تأثیرات مثبت بی نظیری را به ارمغان بیاورد.
سنگ آمیتیس به عنوان منبعی سرشار از انرژی به شمار می رود و ارتعاشات یون های منفی تولید شده توسط آن می تواند آرامش و امنیت خاطر را فراهم آورد.
رنگ بنفش بسیار زیبای سنگ آمیتیس هم می تواند به عنوان یکی از مناسب ترین منابع برای رنگ درمانی مورد استفاده قرار گیرد. رنگ درمانی توسط این سنگ به شیوه دور کردن استرس و احساسات منفی از بدن صورت می پذیرد.
سنگ جواهر آمیتیس زمانی که به عنوان جواهراتی مانند حلقه، گردنبند، دستبند، آویز و یا گوشواره مورد استفاده قرار می گیرد می تواند بسیار مؤثر واقع شود. شما همچنین می توانید از این سنگ به عنوان زینتی برای لباس خود استفاده کنید و یا قطعه ای از آن را درون جیب خود به همراه داشته باشید. 

بلور آمیتیس

از دیگر فواید سنگ آمیتیس ، می توان به موارد زیر اشاره کرد :

-تقویت کننده غدد و هورمون های بدن
-بهبوددهنده دردهای ناحیه سر، میگرن، فشار های عصبی و سیستم کلی بدن
-افزایش دهنده سوخت و ساز سلولی
-محافظ ما در برابر اضطراب ها و کابوس ها و بی خوابی
-بهترین مداوا برای مشکلات روانی ، عصبی و استرس
-موثر برای کم خونی و سایر بیماری های خونی
نکته : برای رفع بیماری های خونی و ناراحتی های لوزالمعده، آمیتیست را یک شب در نیم لیتر آب قراردهید و صبح ناشتا میل کنید.

گردنبند آمیتیس

تاریخچه و خلاصه ای از سنگ جواهر آمتیست( یاقوت ارغوانی )

آمتیست به استثنای جواهر کمیاب سیلیکای آبی-سبز یکی از سنگهای گرانبها و ارزشمند متعلق به گروه کوارتز مواد معدنی است. این سنگ به عنوان سنگ ماه متولدین ماه فوریه به رسمیت شناخته شده است. آمتیست متعلق به شاخه ی ماکرو کریستالی کوارتز است و رنگ بنفش/یاسی خود را از ناخالصی های آهن و آلومینویم دارد. بدون این عوامل رنگی، آمتیست همانند سایر گونه های کوارتز ماکروکریستالی وضوح شفاف تا تراشفاف داشته و از درخشندگی شیشه ای برخوردار است. گونه های کریپتوکریستال کوارتز تقریبا همیشه وضوح شفاف تا مات دارند.  

آمیتیس

آمتیست و سیترین

آمتیست از خانواده ی کوارتز سیترین طلایی می باشد. آمترین رنگی ترکیب دو رنگ آمتیست و سیترین است. تنها تفاوت میان آمتیست و سیترین میزان ناخالصی های آهن در آمتیست است. هنگامی که آمتیست در دمای بالا و در حدود 470 تا 750 درجه ی سانتیگراد گرم می شود، ناخالصی های آهن کاهش یافته و آمتیست را به سیترین «طلایی» گرما دیده تبدیل می کند. سنگ آمتیست با درجه ی پایین تر اغلب برای تولید سنگ های سیترین طلایی گرم می شوند. سیترین گرما دیده در مقایسه با سیترین معمولی قرمزی بیشتری دارد.

برش آمیتیس

تشخیص آمتیست

آمتیست در نور مصنوعی، رنگ زیبایی نخواهد داشت. این سنگ در زیر نور خورشید و به ویژه در زیر نور ملایم و گرم بهترین رنگ خود را به نمایش در خواهد آورد. آمتیست با رنگ بنفش خود متمایز می شود. بهترین گونه ها از رنگ بنفش تیره و اشباع خوب با رنگ های مینیمال برخوردارند.

منابع و خاستگاه سنگ جواهر آمتیست

مهمترین ذخایر آمتیست در برزیل، با عنوان آمتیست «پالمیرا» ریوگراندوسول و آمتیست «مارابا» ی پارا هستند. دیگر ذخایر آمتیست در کشورهای بولیوی، کانادا، هند، ماداگاسکار، مکزیک، میانمار (برمه)، نامیبیا، روسیه، سریلانکا، ایالات متحده (آریزونا)، اروگوئه و زامبیا واقع شده اند.

رنگ آمیتیس

خرید و تشخیص ارزش سنگ جواهر آمتیست
رنگ آمتیست

رنگ آمتیست به دلیل وجود ناخالصی های آهن و آلومینیوم پدید می آید. این رنگ ها از بنفش و یاسی تا بنفش-قرمز روشن متفاوت هستند. رنگهای تیره تر ارزشمندتر هستند، به ویژه بنفش کامل با رگه های صورتی. آمتیست «سیبری» با رنگ بنفش تیره و رگه های قرمز و آبی بالاترین قیمت ها را به خود اختصاص می دهند. آمتیست سبز رنگ به واسطه ی پردازش گرما تولید می شود، اما به دلیل معروفیت رنگ بنفش آمتیست، آمتیست سبز رنگ از معروفیت چندانی برخوردار نیستند.

درخشندگی و وضوح آمتیست

بهترین نوع آمتیست شفاف است، به این معنی که نور بی تردید از آن عبور می کند. عبور نور در آمتیست تراشفاف، از میان سنگ اندکی ضعیف خواهد شد. بهترین کیفیت آمتیست«تمیز» و بدون ناسرگی های قابل مشاهده است. به دلیل فراوانی آمتیست، دلیلی برای خرید سنگ هایی با ناسرگی های قابل مشاهده وجود ندارد.

سنگ آمیتیس

برش و شکل آمتیست

به دلیل تنوع توزیع رنگ در بلورهای آمتیست، اغلب آنها به منظور افزایش رنگ، به صورت برلیان گرد یا بیضی برش می خورند. آمتیست بسیار به ندرت به صورت کوژ تراش یافت می شود. سایر اشکال و سبک های برش اصلاح شده بسیار محبوب هستند، اما معمولا، تنها گونه هایی از آمتیست با توزیع رنگ مناسب به صورت فانتزی برش می خورند. آمتیست تقریبا به هر شکل،برش و اندازه ای در دسترس هستند. اندازه های مدرج به راحتی یافت می شوند و اشکال فانتزی همچون تریلیون، قلبی و صدفی بسیار رایج هستند. بسیاری از هنرمندان ترجیح می دهند که حکاکی های زینتی را با سنگ های آمتیست برش دهند و به همین دلیل امروزه حکاکی های آمتیست بسیاری در بازار یافت می شود.

سنگ ها آمیتیس

پردازش آمتیست

کوارتز آمتیست معمولا پردازش نمی شوند. برخی از سنگ های آمتیست توسط گرمادهی پردازش می شوند اما گرمایش آمتیست عوامل رنگی را كاهش داده و در نتیجه «سیترین گرمادیده» تولید خواهد شد. تامین کنندگان سنگ های جواهر باید پردازش ها را اعلام کنند. پردازش گرمایی از 878 تا 1382 درجه ی فارنهایت به طور معمول در رنگ های زرد، قرمز قهوه ای، سبز یا بی رنگ مشاهده می شوند.

خواص گوهرشناختی آمتیست​

گونه های سنگ جواهر آمتیست و سنگ های مشابه

گونه های متفاوتی از سنگ های جواهر کوارتز یافت می شوند که بیشتر آنها بر اساس خواص بصری مانند رنگ و ساختار بلوری قرار گرفته اند، اما سایر گونه ها خواص و ویژگی های اصلی یا مشابه دارند. نام های تجاری مبتنی بر مکان، عمدتا توسط فروشندگان یا کلکسیونر های  سنگ جواهر استفاده می شوند.
سنگهای کوارتز را می توان به یکی از دو شاخه ی کریپتوکریستال و ماکروکریستالی تقسیم نمود. این دو شاخه به واسطه ی شفافیت و درخشندگی متمایز می شود. آمتیست ماکروکریستالی است و انواع سنگ های مشابه دیگر نیز وجود دارند.

جواهرات آمیتیس

مشهورترین سنگ جواهرات مشابه

ژئود آمتیست، ژئود سیترین، کوارتز صورتی، سنگ یمانی، عقیق، کوارتز روتیل، آمترین، سیترین، کوارتز ستاره ای، کوارتز چشم گربه ای، کوارتز طلایی، عقیق جگری و عقیق سبز از مشهورترین گونه های کوارتز هستند.

سنگ های جواهر کمتر شناخته شده

عقیق راه راه، عقیق سلیمانی، کوارتز صوفی، کوارتز توت فرنگی، سنگ دلربا، کوارتز بلور سنگی، کوارتز آبی، چشم شاهین، پرازیولیت، سنگ خون و سنگ یمانی کریکولا از گونه های کمیاب و کمتر شناخته شده ی کوارتز هستند.

خواص درمانی بلورهای متغیر، افسانه ای و متافیزیکال سنگ جواهر آمتیست

افسانه ی خاستگاه آمتیست از یک افسانه ی یونانی به دست آمده است. دیونیسیوس، خدای مستی، از توهین یک انسان خشمگین بود و قسم خورده بود که پس از مشاهده ی انسان بعدی او را به قتل رساند. ببرهای خشمگین آرزوی او را به حقیقت رسانیدند. آمتیست، دختری جوان و زیبا در راه ادای احترام به الهه دیانا، قربانی شد. دیانا برای محافظت از آمتیست از چنگال ببرهای وحشی او را به مجسمه ی کوارتز کریستالی خالص تبدیل نمود. دیونیسیوس به خاطر اعمال خود در جلوی مجسمه زیبای اشک ریخت. اشک خدا کوارتز را به رنگ بنفش تغییر داد و به این ترتیب جواهر مشهور به وجود آمد.

انگشتر آمیتیس

خواص آمیتیست :

قدرت شفابخش جواهرات همچنان مسئله ای بحث انگیز باقی مانده است، اما قرن ها شفادهندگان و داروسازان به خواص آن اشاره نموده اند. واقعیت و یا خرافه بودن آن مادامی که این خواص در آن یافت می شوند، اهمیت چندانی ندارد.
برای دریافت بیشترین نتیجه از خواص سنگ ها، آن ها را مستقیما بر روی پوست و به خصوص در قسمت آسیب دیده قرار دهید. آمتیست درمانگر سردرد، اختلالات پانکراس، کمردرد و اعتیاد به الکل است.

توصیه: خواص و نیروهای درمانی کریستال دگرگون و متافیزیکال نباید به عنوان نسخه پذیرفته شوند.
فرهنگ سنگ جواهر متافیزیکال، تشریفاتی و سنتی از منابع مختلفی جمع آوری می شوند. این اطلاعات جایگزین نسخه ی پزشک نخواهد بود. در صورت بروز مشکلات پزشکی به متخصص مراجعه نمایید. این مطالب در هیچ شرایطی تضمین کننده ی هیچگونه ادعا در درمان و نیروهای سنگ تولد نمی باشد.

آمتیست قرمز سنگ متولدین ماه فوریه و نماد زودیاک ماهی است. از آنجایی که بنفش یکی از رنگهای اصلی محسوب می شود، آمتیست به عنوان نشان قدرت از اهمیت تاریخی برخوردار است. آمتیست خوب در جواهرات تاج بریتانیا مشهود بوده و از سنگ های مورد علاقه ی کاترین کبیر و خاندان سلطنتی مصر به شمار می رود.

آمتیست درکلیسای مسیحی از اهمیت بالایی برخورددار است و به عنوان «سنگ اسقف ها» شناخته می شود. واژه ی یونانی «amethystos» به معنی «هوشیار» ترجمه می شود و اغلب به عنوان طلسم  برای محافظت در برابر مستی استفاده می شد. از آنجایی که آمتیست به عنوان پادزهر علیه مستی در نظر گرفته می شد، ممکن از تکه های شراب از سنگ آمتیست کنده شده باشد. تا به امروز، آمتیست بنفش-ارغوانی نماد هشیاری می باشد. در زمان های گذشته، همانند قرون وسطی، مردم بر این اعتقاد بودند که کیهان در سنگ های جواهر منعکس می شود. آمتیست به سیاره ی نپتون اختصاص یافته است. صنعت جواهر آن را به ابزاری برای ترویج دیگر سنگ های جواهر تبدیل نمود.

زیورالات آمیتیس

سنگ جواهر آمتیست و ایده های طراحی جواهر

آمتیست به دلیل سختی و دوام بالا، مناسب استفاده در هر نوع جواهرات است. سنگ های آمتیست اغلب به عنوان آویز، گردنبند، گوشواره و مخصوصا حلقه استفاده می شوند. به علت داشتن رنگ بنفش و ارغوانی، بسیاری معتقدند که این سنگ مخصوص خانم هاست.گرچه می توان گفت که رنگ ارغوانی رنگ سلطنتی می باشد و سلطنت الویت جنسیتی ندارد. بنابراین، انتخاب مناسبی برای خانم ها و آقایان است. آمتیست سخت تر از بسیاری از مواد دیگر است، بنابراین مقاوت زیادی در برابر سایش از خود نشان می دهد. آمتیست به دلیل اندازه های بزرگ و اشکال متنوع سنگ مورد علاقه ی جواهرسازان محسوب می شود. آمتیست از مشهورترین جواهرات بنفش-ارغوانی در بازار امروز بوده و پس از آن می توان از تانزانیت آبی-بنفش، لعل بدخشان، یاقوت کبود و یولیت یاد کرد.

نکته: سنگ های جواهر باید بر حسب اندازه خریداری شوند و نه وزن قیراط. سنگ های رنگی به نسبت اندازه به وزن متفاوت هستند. برخی از سنگ ها بر اساس وزن بزرگتر و برخی دیگر کوچکتر از الماس هستند.

نگهداری و شستشوی سنگ جواهر و جواهرات آمتیست

آمتیست را می توان به راحتی با آب گرم و صابون ملایم تمیز کرد. با استفاده از یک پارچه ی نرم یا مسواک آن را پاک کنید. آمتیست کوارتز است و گرچه نسبتا سخت و با دوام است، سنگ های جواهر دیگری قادر به خراش دادن آمتیست هستند. بنابراین، در نگهداری، تمیز کردن یا پوشیدن جواهرات خود احتیاط لازم را به خرج دهید. همانند سایر سنگ های رنگی،  از مواد شیمیایی خانگی قوی برای تمیز کردن جواهرات سنگ آمتیست استفاده نکنید. از قرار گیری طولانی مدت آمتیست در گرمای شدید خودداری کنید، زیرا گرما به سنگ جواهر شما آسیب دائمی خواهد زد. برای نگهداری آمتیست آن را درون جعبه ی پارچه ای و یا یک پارچه ی نرم قرار دهید. آمتیست را دور از سایر سنگ ها، چه سخت تر و چه نرم تر، نگهداری کنید.

بنفش آمیتیس
Advertisement

.

  ۳ کلاس برتر دوره های آموزشی تصویرگران پویا اندیش - مدارک معتبر و قابل ترجمه

کلاس های آموزش جواهرسازی کلاس های آموزش طراحی جواهرات دستی    کلاس های آموزش طراحی جواهرات دستی

مطالعه بیشتر

کوارتز ، خواص و کاربردهای آن
گوشواره های فلزی چکش خورده
تمیز کردن جواهرات
سنگ فیروزه و خواص و کاربردهای آن
اونیکس (Onyx) ، خواص و کاربردهای آن
سنگ قمر ستاره ای ، خواص و کاربردهای آن
عناصر طراحی جواهر: واحدهای اصلی و ابتدایی که باید بدانید
اکتینولایت چشم گربه ای و کاربردهای آن
سنگ قمر ، خواص و کاربردهای آن
سنگ آکوامارین و خواص و کاربردهای آن
اوناکیت (Unakite) یوناکیت ، خواص و کاربردهای آن در جواهرسازی
سنگ جواهر اسمیتسونیت یا اسمیت زونیت ، خواص و کاربردهای آن
کیانیت (Kyanite) ، خواص و کاربردهای آن
موکائیت Mookaite ، خواص و کاربرد آن در جواهرسازی
توپاز روتیل ، خواص و کاربردهای آن
سنگ آپتیت و خواص و کاربرد آن
دمانتوئید یا لعل الماسگونه ، خواص و کاربردهای آن
لعل سبز (Demantoid) ، خواص لعل سبز
سنگ لاجورد ، خواص و کاربردهای آن
طلای آب شده چیست ؟
تری دی مکس در طراحی جواهرات
مروارید | جواهر سازی با مروارید | خواص مروارید
بریل طلایی (Heliodor) ، خواص بریل طلایی
آموزش ساخت زنجیر منگوله دار
رودونیت (Rhodonite) ، خواص و کاربردهای آن در جواهرسازی
کانزیت ، خواص و کاربردهای آن
آپاتیت چشم گربه ای
آخرین فرصت ثبت نام در دوره های آنلاین با هزینه های سال ۹۸ تا پایان امسال - تلفن های تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22
+ +