یاقوت ، جواهر سازی با یاقوت ، خواص یاقوت

یاقوت چیست ؟ 

افرادی که متولد ماه ژوئیه هستند از این شانس برخوردارند که سنگ ماه تولد آن ها، سنگ جواهر یاقوت است که یاقوت در زبان باستانی سانسکریت به معنای شاه سنگ قیمتی است.
یاقوت با رنگ بسیار زیبا و شاهوار آن یک سنگ جواهر بسیار ارزشمند به شمار می رود.

در مورد سنگ جواهر یاقوت داستان ها، افسانه های و روایات ادبی و تاریخی بی شماری وجود دارد. ماجراجویان ایتالیایی، انگلیسی و فرانسوی و شکارچیان سنگ های قیمتی، مارکو پولو، سر جان مندویل، ادوین استریتر و ژان تاورنیه بزرگ در مورد شگفتی های یاقوت مطالب بسیاری نوشته اند.

یاقوت


این سنگ ارزشمند و بسیار زیبا و مجلل بیانگر احساسات بسیار قوی و قدرتمند است و اعتقاد بر نگه داشتن قدرت زندگی در این سنگ ارزشمند نهفته است. این جواهر باشکوه برای اولین بار در میانمار کشف شد. رنگ یاقوت برمه یکی از بهترین رنگ های یاقوت در جهان است که از آن با عنوان رنگ خون کبوتر نام برده می شود. این سنگ گرانبها از بهترین سنگ های جهان به شمار می رود. یاقوت باارزش در آفریقا، هند، سریلانکا و استرالیا نیز یافت می شود.
رنگ آتشین و سرخ یاقوت از شور و شوق و احساسات عاشقانه سرشار است. شدت درخشش این سنگ پربها، همانند شعله خاموش نشدنی سوزش در سنگ و تداعی گر تابش خارج شده از آتش عشق ابدی است.
با توجه به خواص بی نظیر سنگ یاقوت، این سنگ نه تنها به عنوان هدیه ای برای ماه تولد مناسب است بلکه یاقوت از جمله جواهرات عتیقه بسیار ارزشمند در طول تاریخ به شمار می رود. 

تاریخچه سنگ یاقوت : 

این سنگ در درجه اول در دوره ویکتوریا و ادوارد مورد استفاده قرار گرفت که در آن نقوش صمیمی ترین یادگاری ها و نشانه ها از جمله نقش های دو قلب که در آن دیده می شود، نماد عشق و صمیمیت است. 
سنگ یاقوت از خانواده سنگ های سنباده به شمار می رود. سنگ یاقوت از دوام و سختی بالایی برخوردار است و به همین جهت می تواند یک جایگزین مناسب و ایده آل برای حلقه نامزدی و سالگرد عروسی باشد.


سر جان مندویل در یکی از کتاب های خود چند فضیلت دیگر از یاقوت را ذکر کرده است. او در نوشته های خود معتقد است که استفاده از یاقوت صلح و آرامش را در پی خواهد داشت و موجب محافظت انسان در برابر دشمنان می گردد. او همچنین نوشته است که یاقوت بهتر است در حلقه و یا دستبند به کار برده شود و برای عملکرد بهتر این سنگ گرانبها بهتر است از آن در سمت چپ بدن استفاده شود.
هنگامی که سنگ یاقوت برای اولین بار به جهان غرب معرفی شد، اروپاییان از آن به عنوان یک سنگ زیبا و تزیینی برای بدن استفاده می کردند. برخی از آن ها همچنین معتقد بودند که این سنگ گرانبها از آن ها در برابر طلسمها محافظت می کند و تضمین ثروت، حکمت، زیبایی و عشق و احساسات رمانتیک به شمار می رود. استفاده از یاقوت در مچ دست و انگشتان دست چپ تأثیر بسیار زیادی در روحیات افراد دارد.

یاقوت معمولا به رنگ قرمز دیده می شود اما گاهی اوقات ممکن است مقادیر ناچیزی از رنگ های بنفش، قهوه ای و صورتی نیز در آن به چشم می خورد.
سنگ یاقوت یکی از انواع سنگ های سنباده از است که به رنگ قرمز دیده می شود. رنگ های دیگری از این سنگ نیز موجود است که آن ها را یاقوت کبود می نامند.
ارزش بالای یاقوت در طول تاریخ به ثبت رسیده است و این سنگ همواره نمادی از قدرت و شجاعت بوده است. این جواهر گرانبها به دلیل رنگ قرمز زیبا و ارتباط طولانی خود با عشق و علاقه، یکی از مناسب ترین جواهرات برای یک هدیه عاشقانه به شمار می رود.

انواع یاقوت و خواص آن :

یاقوت زرد Ruby:
-آویختن یاقوت بر گردن مانع انعقاد خون در عروق و از سکته جلوگیری میکند.
-تنظیم متابولیسم بدن و تقویت دستگاه گوارش به خصوص روده ها
-تقویت حس بینایی
-تقویت کلیه ها
-تقویت حس بویایی
-تقویت چشمها

یاقوت


-ایجاد آرامش در فرد و تسکین اعصاب
-ایجاد آرامش در عضلات
-پاک کننده سموم از بدن و موثر در رفع ناراحتی های کبد و کیسه صفرا

یاقوت سرخ: Ruby
-فوق العاده موثر برای قلب، جریان خون و تقویت غدد فوق کلیوی
-فشار خون خیلی پایین را افزایش می دهد
-از بین برنده بی حسی و رخوت

-نیروبخشی به چشم ها و جریان خون را در ناحیه چشمها به گردش می اندازد.
-برای درمان دردهای دوران قاعدگی
-جلوگیری از زایمان های نادرست وپیچیده

 

یاقوت


-نیروبخش سیستم ایمنی بدن
-نیروبخش به عصب ها و غدد تیموس
-درمان بیماری های اطفال و کودکان، مشکل اضافه وزن، بیماری های طحال و سرطان خون
یاقوت کبود به سنگ قلب معروف است و به قلب تعلق دارد.

 

یاقوت


یاقوت کبود Ruby:
-ترمیم سلول های پوست، مو، ناخن و از ریزش موها و طاسی می کاهد
-درمان سریع بیماری ها ی پوستی
-نیرودهنده به سیستم عصبی و درمان بیماری های اعصاب
-فوق العاده موثر برای تسکین دردها و ناراحتی ها
-تومورها، زخم ها و خونریزیها در نتیجه استفاده از یاقوت کبود کاهش می یابد.
-به گردن آویختن یاقوت کبود برای بچه هایی که با لکنت صحبت می کنند موثر است.
-درمان کننده ناراحتی های عمل جراحی و دردهای سخت از جراحت های شدید
-درمان دردهای عصبی، رماتیسمی، سردردهای شدید، بیماری های مفصلی قلنج، سوزش معده و نقرس

 

یاقوت