سنگ فیروزه و خواص آن

سنگ فیروزه

 

فیروزه Turquoise :

استفاده از سنگ فیروزه در ساخت طلا و جواهرات از 5500 سال قبل از میلاد رواج داشته است.

جواهرات فیروزه ای از جذابیت خاصی برخوردارند و این جذابیت ممکن است به دلیل سایه های آبی رنگ متفاوت آن ها و یا الگوها و طرح های متنوع در جواهرات فیروزه ای و یا به دلیل یک جذابیت غیر قابل توصیف در آن ها باشد.

با این حال که در بسیاری از فرهنگ ها جواهرات فیروزه ای بیشتر به دلیل زیبایی آن ها مورد استفاده قرار می گیرند؛ اما در برخی از فرهنگ ها نیز عقایدی در رابطه با جواهرات فیروزه ای وجود دارد به این صورت که آن ها معتقدند که جواهرات فیروزه ای خواص سحرآمیز متنوعی دارند و از آن ها می توان در پیشگیری از بیماری ها و یا درمان برخی از بیماری ها استفاده کرد.


از لحاظ ترکیبات شیمیایی فیروزه از فسفات مس و آلومینیوم تشکیل شده است. مواد معدنی آبی رنگ بسیار کمیاب و بی نظیر هستند به همین دلیل سنگ جواهر فیروزه بسیار ارزشمند است و از قیمت بالایی برخوردار است.  جواهرات فیروزه ای آبی رنگ ممکن است تحت شرایط خاصی مانند قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نورخورشید، گرما، لوازم آرایشی و تعریق؛ تغییر رنگ دهند.


برخی از سنگ های فیروزه ای دارای رگه های مشخصی هستند که این رگه ها تحت تأثیر شرایط تشکیل این سنگ ها به وجود آمده است. فیروزه هایی که به خوبی شکل گرفته اند و دارای منافذ کمتری هستند معمولا از دوام بیشتر و درخشش بالاتری برخوردارند.
بهترین اشکال فیروزه عموما در مناطقی که دارای آب و هوای گرم و خشک هستند یافت می شود. این نوع از فیروزه در جنوب غربی ایالات متحده، چین، شیلی، مصر، ایران، و مکزیک تولید می شود.


از اولین فیروزه های یافت شده در طول تاریخ می توان به فیروزه های به کار برده شده در جواهرات کشف شده در مصر اشاره کرد. این فیروزه ها در یک مقبره سلطنتی که مربوط به 6000 سال قبل از میلاد است، به دست آمده است. 


در واقع سنگ جواهر فیروزه را نمادی از طلسم قدرت، موفقیت و حمایت محسوب می کنند. همچنین در طول هزاران سال از سنگ جواهر فیروزه برای محافظت در برابر شرارت ها و دفع کردن بدی ها و برای جذب شانس و بخت و اقبال نیک استفاده می شده است.
در امپراطوری فارسی باستان، سنگ جواهر فیروزه را در مچ دست و یا دورگردن می آویختند و از آن برای محافظت از خود در برابر مرگ غیر طبیعی استفاده می کردند. استفاده از سنگ فیروزه در ایران در واقع یک میراث ملی است که آن  را برای تزئین اشیاء، مساجد و دیگر ساختمان های مهم در داخل و خارج کشور مورد استفاده قرار می دادند.


فیروزه یک کانی مات است که در رنگ های زیبایی از آبی، سبز، زرد وجود دارند. این سنگ گرانبها از قدمت بسیار زیادی نیز برخوردار است. از دوران باستان تا کنون، سنگ فیروزه برای خاتم کاری و هم چنین در ساخت جواهرات کاربرد داشته است.


جواهرات فیروزه ای نسبت به سایر جواهرات نیاز به مراقبت بیشتری دارند؛

زیرا جواهرات فیروزه ای نرم تر از سایر جواهرات و سنگ های قیمتی مانند الماس یاقوت هستند. البته به دلیل نرم تر بودن جواهرات فیروزه ای ممکن است استفاده از این جواهرات بیشتر موجب خارش پوست شود و هم چنین بیشتر مستعد شکستن و آسیب پذیری هستند.
برای مراقبت از جواهرات فیروزه ای باید به این نکته توجه داشته باشیم که هرگز برای تمیز کردن این جواهرات از صابون استفاده نکنیم همچنین از تماس جواهرات فیروزه ای با گریس جلوگیری کنیم.

برای تمیز کردن جواهرات فیروزه ای خود بهتر است از آب گرم استفاده کنید و بلافاصله پس از شستشو آن را با پارچه ای بسیار نرم خشک کنید و حتما به این نکته توجه داشته باشید که برای پاک کردن جواهرات فیروزه ای هرگز از پاک کننده های تجاری و شیمیایی استفاده نکنید.

خواص سنگ فیروزه :
- انرژی بالا و شادی آور
- مناسب افرادی که دارای بیماری های افسردگی و لطمات روحی می باشند.
- از بین برنده استرس
- سودمند بر روی کمبود اکسیژن و مسمومیت های خونی
- نیروبخش به قوه بینایی و عملکرد چشمها
- اصلاح گردش خون
- برای درد گلو و بیماری های تنفسی
- موثر در اعتماد به نفس و از بین برنده ارتعاشات منفی و جذب انرژی مثبت
نکته: اگر فیروزه شما رنگ خود را از دست داد یا خرد شد، به این علت است که نیرویش را برای صاحب سنگ از دست داده است و در این زمان آن را در خاک خشک قرار دهید تا مجدد شارژ شود.

ادامه :  آموزش جواهرسازی در آموزشگاه جواهرسازی پویا اندیش . 

و نیز آموزش مخراج کاری و کلاس های مرصع کاری در کارگاه های آموزش تخصصی پویا اندیش