جواهر سازی با عقیق ، خواص عقیق

عقیق یک از انواع سنگ های سیلیسی کریستالی می باشد که دارای ظرافت خاصی است و درخشش رنگ های آن یکی از توصیفات خاص آن به شمار می رود.
اگرچه عقیق ممکن است در سنگ های مختلفی یافت شود اما عقیق معمولا با سنگ های آتشفشانی در ارتباط است و در سنگ های دگرگونی خاصی یافت می شود.

عقیق یکی از کاربردی ترین موادی است که در هنر کنده کاری سنگ های سخت مورد استفاده قرار می گیرد.
بسیاری از سنگ های عقیق در سنگ های آتشفشانی و یا گدازه های باستانی یافت می شوند. در حفره های تولید شده توسط مواد مذاب فرار، مقداری از ماده سیلیسی در لایه های منظم روی هم انباشته می شوند و به این ترتیب عقیق توسط گدازه های آتشفشانی تشکیل می شود.

عقیق سبز
 

سنگ عقیق همچنین توسط رگه ها و ترک های موجود در سنگ های آتشفشانی شناخته می شود. اگر در عقیق برش های مقطعی ایجاد شود در این صورت می توان رگه هایی به صورت خطوط موازی را در آن ها مشاهده کرد. 


اولین لایه از ماده موجود در حفره ها در واقع پوسته عقیق را تشکیل می دهد که ساختار این پوسته معمولا از یک ماده  معدنی به رنگ سبز تیره است.
جواهر عقیق در واقع یکی از انواع کوارتز ریز شفاف است. کیفیت مطلوب و رنگ زیبای آن موجب شده است که این سنگ به عنوان سنگ نیمه قیمتی مورد استفاده قرار گیرد.

عقیق به طور کلی توسط رسوب سیلیس موجود در آبه های زیر زمینی بر روی حفره های موجود در سنگ های آذرین به وجود می آید.
عقیق در واقع از لایه های متحدالمرکزی در اطراف دیواره های حفره ها و یا به صورت لایه های افقی از پایین این حفره تشکیل می شود. به طور کلی می توان گفت ساختار الگوهای نواری یکی از ویژگی های منحصربفرد عقیق محسوب می شود.

عقیق
 

سنگ عقیق در طیف گسترده ای از رنگ ها شامل قهوه ای، سفید، قرمز، خاکستری، صورتی، سیاه و سفید و زرد دیده می شود. این تنوع رنگ به دلیل ناخالصی های موجود در این سنگ ایجاد می شود. رنگ های مختلف تولید شده توسط ترکیبات متفاوت رسوب آب های زیر زمینی به داخل حفره ایجاد می شوند. این لایه های ایجاد شده در عقیق موجب ایجاد رنگ های جالب و الگوها و طرح های بی نظیری در این سنگ شده است.
اشکال متنوع عقیق برای کاربردهای گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند برای مثال از این سنگ گرانبها برای ساخت جواهرات زیبا و خاتم کاری ها و همچنین در ساخت دسته های برخی از فنجان ها کاربرد دارد.

رنگ معمولی عقیق خاکستری مایل به سفید و آبی است. عقیق دارای گونه های متنوعی است که توسط طرح ها و رنگ های متنوع آنها را از یکدیگر متمایز می کند. از انواع عقیق می تونا به عقیق خزه، عقیق سلیمانی،عقیق چشم و عقیق ستون اشاره کرد.

عقیق سرخ
 

عقیق نسبت به سایر سنگ های جواهر از قیمت مناسب تری برخوردار است، تنها برخی از انواع آن که دارای طرح های به خصوص و غیر معمولی هستند قیمتشان کمی بیشتر از سایر انواع عقیق است.
برخی معتقدند که عقیق از خواص بی نظیری مانند بهبود عملکرد حافظه، بهبود تمرکز و افزایش استقامت برخوردار است. عقیق همچنین سنگ تولد متولدین ماه جوزا است و برای دارندگان آن آرامش و قدرت تمرکز را به ارمغان می آورد. اعتقاد بر این است برای جلوگیری از بی خوابی و به منظور افزایش شجاعت شخصی و محافظت در برابر خطر استفاده از عقیق بسیار مؤثر است. 


عقیق سبز

خواص عقیق :

عقیق سبز(Agate) :


- بالا بردن اعتماد به نفس
- بالا بردن ایمنی بدن
- متعادل ساختن قند خون
- مفید برای زنان باردار
- بیماری های چشمی
- برای معالجه بیماری های صرع، کلید، روده، پروستات

- تقویت ریه و کبد و مغز و محرک دستگاه گوارش

عقیق زرد / شرف شمس (Agate):
- برای پاک کردن و تصفیه دستگاه گوارش

- غدد پانکراس و لوزالمعده
- دفع بدی، افزایش رزق و روزی، رفع چشم زخم، برآوردن حاجات
- افزایش قدرت بدنی و هاله نورانی اطراف بدن

عقیق سرخ Agate:
- درمان بیماری پوستی از جمله آکنه
- درمان کمردرد، پادرد، استخوان درد، دردهای ماهیچه ای، درمان استرس، اضطراب، میگرن، انواع سر دردهای عصبی، بهبود کارکرد معده
- تقویت و نیرو دهنده قلب، کلیه، طحال و اعصاب و از بین برنده سستی

 

 

عقیق سرخ


- تقویت حس شنوایی، ناخن ها، پوست، مو،چشم و پاها
- دارویی تقویتی برای دستگاه تولید مثل

 

 

 

عقیق سیاه


عقیق سیاه Agate :
- زیاد کردن تمرکز
- آسان کردن عملکرد روده
- خواص تقویت کنندگی بر روی استخوان ، ستون فقرات و پشت

 

عقیق سیاه


- تسکین عفونت ها و التهابات
- حمایت کردن بدن در برابر زخم معده

 

عقیق سیاه


-دارای خاصیت گرمادهندگی
-اصلاح ساز گردش خون در بدن
-بیش از همه در درمان بیماری های پوستی و آکنه بسیار مفید است

 

ادامه :  آموزش جواهرسازی در آموزشگاه جواهرسازی پویا اندیش . 

و نیز آموزش مخراج کاری و کلاس های مرصع کاری در کارگاه های آموزش تخصصی پویا اندیش