دیوپتاز چیست ؟ ، خواص دیوپتاز

دیوپتاز (Dioptase) چیست ؟

دیوپتاز یکی از انواع سنگ های معدنی است که در سراسر جهان یافت می شود و رنگ آن شباهت بسیار زیادی به زمرد دارد. در واقع می توان گفت هیچ سنگ جواهر دیگری رنگ سبز بی نظیر دیوپتاز را دارا نیست. اما دیوپتاز از سختی کمی برخوردار است و به همین دلیل استحکام آن کمی پایین است.
این سنگ معدنی در برخی معادن مس جهان، معمولا به عنوان یک محصول اکسید در نزدیکی سطح یافت می شود. دیوپتاز در واقع از سیلیکات مس آبدار تشکیل شده است و به همین دلیل به زمرد مس شهرت دارد. به طور کلی دیوپتاز در شکاف های سنگ آهک و یا ماسه سنگ ها یافت می شوند. ایجاد شکاف زیبا در سنگ جواهر دیوپتاز گاهی درخشش مرواریدوار و بازتاب داخلی بسیار زیبایی را ایجاد می کند. هر چقدر دانه های دیوپتاز بزرگتر و درخشان تر باشند از قیمت و ارزش بیشتری برخوردار هستند.

دیوپتاژ


ظاهر سنگ دیوپتاز شبیه مکعب های شش وجهی است، دیوپتاز حالت صدفی و شکننده دارد و همچنین این سنگ جواهر شیشه ای است و از جلای کمی برخوردار است و معمولا به رنگ سبز زمردی و سبز تیره دیده می شود.
در چین اعتقاد بر این است که همراه داشتن سنگ دیوپتاز موجب کاهش استرس و افزایش احساس آرامش می گردد. این سنگ همچنین از زیبایی خیره کننده و بی نظیری برخوردار است. 
دیوپتاز مظهری از سبز درخشان است و موجب بهبود روحیه شفقت و بخشش می گردد. این سنگ سبز بسیار زیبا در چاکرای قلب و ارتعاش غده تیموس بسیار تأثیرگذار است و یک مشوق مناسب برای فراوانی و غنا در زندگی به شمار می رود.

دیوپتاژ


سنگ دیوپتاز معمولا در شیلی، پرو، کنگو و ایالات متحده آمریکا، و همچنین در روسیه، ایران، زئیر، نامیبیا و آفریقای شمالی یافت می شود.
این سنگ در واقع بر پایه مس است و در مناطقی که سنگ پایه هایی از مس وجود دارد این سنگ قابل دسترسی است.

دیوپتاژ


اگر شما در زندگی خود احساس دشواری می کنید و به یک حس بسیار قوی و انرژی برای حرکت رو به جلو در زندگی خود احتیاج دارید، استفاده از سنگ معدنی دیوپتاز به شما توصیه می شود؛ زیرا پرتو سبز رنگ آن موجب انتشار انرژی مثبت و سرزندگی در محیط می شود.
انرژی ساطع شده از سنگ دیوپتاز نشاط و پویای را برای شما به ارمغان می آورد و یک گام مناسب برای حرکت رو به جلوی شما در زندگی و فعالیت های روزمره تان محسوب می شود. انرژی موجود در اشعه های سبز ساطع شده از این سنگ برای شما فراوانی و رفاه را در تمام مراحل زندگیتان به همراه خواهد داشت.

دیوپتاژ


یکی دیگر از فواید سنگ دیوپتاز این است که به شما اجازه می دهد با کودک درون خود ارتباط برقرار کرده و احساسات نامطلوبی مانند خشم، حسادت و تنفر را از روحیات خود حذف کنید.
لرزش این سنگ هم چنین باعث می شود چاکرای چشم سوم شما تحریک شده و توانایی شما را در برابر مشکلات افزایش یابد و همچنین می تواند با تقویت سیستم ایمنی بدن منجر به کاهش سردرد و میگرن و مشکلات عصبی شود و تأثیر بسیار مطلوبی در حل مشکلات قلبی و کاهش فشار خون بالا دارد.

 

دیوپتاژ


از موارد استفاده دیوپتاز می توان به آویزهای بسیار زیبای ساخته شده توسط این سنگ اشاره کرد. سنگ دیوپتاز مخصوص متولدین ماه عقرب است و همراه داشتن این سنگ برای متولدین این ماه توصیه می شود.
ترکیب این سنگ با سنگ فیروزه ای، کوانتومی کواترو، مالاکیت، آتاکامیت، کوپریت، آزوریت و کریزوکل سبب ایجاد انرژی بسیار زیادی می گردد؛ زیرا این سنگ ها در واقع مکمل یکدیگر محسوب می شوند.

 

دیوپتاژ

در جواهرسازی و سنگ درمانی استفاده زیادی از این سنگ می شود و خواص درمانی خود را نشان داده است. خواص درمانی این سنگ اعم از :کاهش ناراحتی و اندوه، متعادل کننده سیستم اعصاب مرکزی، متعادل کننده سیستم عملکرد ریه، قلب و همچنین تنظیم فشار خون و کم کردن استرس.... . چاکرای مربوط، چاکرای چهارم است
 

 

دیوپتاژ

 

دیوپتاژ

 

دیوپتاژ

 

دیوپتاژ