تاریخچه و مختصری از زمرد کبود

تاریخچه و مختصری از زمرد کبود


زمرد کبود گونه ی آبی تا سبز آبی با کیفیت سنگ جواهر بریل است. گروه بریل سنگ جواهر با زمرد سبز، یکی از چهار سنگ ارزشمند( به همراه الماس، یاقوت کبود و یاقوت سرخ) می باشد. زمرد کبود سنگ تولد رسمی برای متولدین ماه مارس است. زمرد کبود سخت است و درخشندگی شیشه ای زیبایی مشابه با شیشه دارد. این سنگ به رنگ فوق العادی آبی دریا که از آبی کم رنگ تا آبی تیره ی متوسط متفاوت است. نام «زمرد کبود» از اصطلاح قدیمی لاتین به معنی «دریای شیرین» برگرفته شده است.

زمرد کبود و زمرد سبز از یک خانواده هستند، اما به طرز شگفت آوری متفاوت می باشند. زمرد کبود و زمرد سبز هر دو سیلیکات آلومینیوم بریلیوم هستند، اما زمرد سبز با مقدار کم رگه های کروم (و بعضا وانادیوم) یافت می شود، در حالی که زمرد کبود رنگ خود را از ناخالصی های آهن موجود در بریل بی رنگ (گسنیت) می گیرد. زمرد کبود و زمرد سبز میزان گرانش و شاخص انکسار یکسان دارند، اما زمرد سبز تمایل دارد که مبهم و پر از ناسرگی است، و برعکس زمرد کبود شفافیت و وضوح خوبی از خود ارائه می دهد.  

تشخیص زمرد کبود

زمرد کبود و انواع دیگر سنگ های بریل با درجه ی سختی ۷.۵ تا ۸ در سنجه ی موس کاملا با دوام و سخت هستند. آبی تیره و عمیقا اشباع شده، رنگی مطلوب و با ارزش در زمرد کبود محسوب می شود. انواع دیگر بریل مورگانیت، گشنیت، بریل طلایی (هلیودور)، بریل سبز و بیکس بیت هستند. زمرد کبود اغلب توسط رنگ آبی دریای منحصر به فرد خود قابل تشخیص است. این سنگ بسیار سخت بوده و درخشندگی شیشه ای دارد. سنگهای زمرد کبود نسبت به سایر جواهرات مشابه شفافیت و وضوح مطلوب تری دارند.  شدت رنگ و وضوح سنگ مهمترین معیار ارزیابی زمرد کبود می باشد، و پس از آن کیفیت برش در درجه ی بعدی قرار می گیرد. زمرد کبود با مقدار کمی آهن رنگ شده و در آزمایش ترکیب ها مقادیر عناصر و ساختار بلوری شش وجهی به راحتی آن را از سایر سنگ های سبز آبی متمایز می سازد.

منابع و خاستگاه زمرد کبود


با معادن بسیار در سراسر کشور می توان تولید کننده ی اصلی زمرد کبود را کشور برزیل دانست. سایر ذخایر زمرد کبود در استرالیا، میانمار (برمه)، چین، هند، کنیا، ماداگاسکار، موزامبیک، نامیبیا، نیجریه، پاکستان، زامبیا و زیمبابوه و همچنین در چندین نقطه در ایالات متحده قرار دارند.کرور در هند اخیرا به یکی از بزرگترین تامین کنندگان سنگ زمرد کبود تبدیل شده است.

زمرد کبود شناخته شده در جهان

بزرگترین کشف زمرد کبود با کیفیت سنگ جواهر در سال 1910  رخ داد، در زمانی که معدن «Minas Gerais» در مارامبارای برزیل سنگی با 243 پوند (110.5 کیلوگرم) وزن، 18 اینچ (48.5 سانتی متر) طول و 15.5 اینچ قطر که به سنگ های جواهر بسیار با مجموع وزن بیش از 100000 قیراط برش خورده بود، حفاری شد. «Dom Pedro»  با 26 کیلوگرم وزن که توسط طراح جواهر آلمانی Bernd Munsteiner در سال ۱۹۹۲ در ایدار ابرشتاین آلمانبرش خورده بود، بزرگترین قطعه ی زمرد کبودی است که تاکنون کشف شده است.

خرید و ارزش گذاری سنگ جواهر زمرد کبود

رنگ زمرد کبود


زمرد کبود مانند آب دریا، آکواریوم به رنگ آبی روشن، آبی تیره، آبی سبز و سبز آبی در می آید. رنگ اشباع تر، ارزش بالاتری دارد، اگر چه تقریبا همه ی زمردهای کبود معمولا در خود آبی روشن تری دارند. آبی عمیقا اشباع شده، مطلوب ترین رنگ است، اما در نمونه های بزرگ بسیار به ندرت یافت می شود. شدت رنگ یکی از مهمترین معیارها در ارزیابی سنگ های جواهر رنگی است، اما بر خلاف جواهرات دیگر، زمرد کبود با شدت رنگ کمتر ارزش کمتری نخواهد داشت به این خاطر که بیشتر زمردهای کبود پاستلی هستند و بسیاری از افراد سنگ های جواهر سبک تر با بلور شفاف را به سنگ هایی با رنگ عمیق و پررنگ ترجیح می دهند.

درخشندگی و وضوح زمرد کبود


بهترین کیفیت زمرد کبود جواهرات بسیار شفاف هستند.

برخی از جواهرات ناسرگی های طولانی و میل های توخالی، و علامتی از خانواده ی بریل در خود دارند . نشان های موازی مواد معدنی خارجی که یکی از ویژگی های کمیاب به حساب می آید، پدیده ی چشم گربه (براق و صیقلی) و یا ستاره (ستاره ای) را با شش پرتو ی واضح پدید می آورد. این گونه ها به صورت برش کوژ در دسترس هستند. زمرد کبود چشم گربه با کیفیت بالا، قیمت های بسیار بالایی دارند. گونه های شش پرتوی با ستاره ای یا « زمرد کبود ستاره ای» فوق العاده کمیاب و بسیار ارزشمند است. زمرد کبود پس از برش درخشندگی شیشه ای( مانند شیشه) دارد.

برش و شکل زمرد کبود


زمرد کبود در دو برش تراش دار و کوژ یافت می شود. بریل ها به خصوص مناسب برش های مستطیلی یا مربعی هستند. محبوب ترین برش زمرد کبود برش مرحله ای زمرد سبز است. برش های برلیان با اشکال طولانی یا مستطیلی نیز بسیار موردپسند هستند. گونه های صیقلی و درهم و برهم نیز همانند گونه های چشم گربه ای و ستاره ای برش های کوژ هستند. برش زن های با مهارت جواهرات قادر به تراش هر شکل ممکن با زمرد کبود هستند. شایع ترین نوع برش ها اشکال سنتی مانند گرد، گلابی، بیضی هستند. یافتن برش های فانتزی در اندازه های بزرگ تر دشوار است. برخی مواقع زمرد کبود و دیگر انواع بریل به اشکال تزیینی و حکاکی های حیوانی برش می خورند.

پردازش زمرد کبود

زمرد کبود اغلب به پردازش خاصی نیاز ندارند، اما برخی مواقع برای پردازش رنگ از گرما استفاده می کنند. گرمایش در دمای پایین سبب کاهش رنگ های ناخواسته ی سبز و زرد خواهد شد. رنگ های تیره تر زمرد کبود مانند سنگ های با کیفیت پایین  اغلب گرما می بینند (معمولا در 725-850 فارنهایت یا 400-450 درجه سانتیگراد) تا رنگ آبی مناسب تری پدید آید. گرمایش در دمای بالاتر باعث تغییر رنگ می شود.

خواص گوهرشناختی زمرد کبود

گونه های مشابه زمرد کبود


زمرد کبود متعلق به گروه بریل از مواد معدنی است. انواع مختلف بریل با کیفیت سنگ جواهر به تعداد کمی وجود دارند که اکثر آنها بر اساس رنگ و عوامل رنگی، مانند زمرد سبز طبقه بندی می شوند. زمرد کبود نیز با صیقل ( زمرد کبود چشم های گربه ای و ستاره ای) یافت می شوند که بسیار کمیاب و ارزشمند هستند. سایر جواهرات که مشابه زمرد کبود هستند، لاریمار، آمازونیت، تورمالین، یاقوت کبود و لعل بدخشان می باشند.

مشهورترین سنگ های جواهر و نام های تجاری مرتبط

زمرد سبز،‌ بریل گران بها، بریل طلایی، زمرد کبود چشم گربه ای و  مورگانیت از جمله مشهورترین سنگ های جواهر مرتبط هستند.

سنگ های جواهر و نام های تجاری کمتر شناخته شده

بریل قرمز یا بیکسی بیت، هلیودور، بریل سبز و گشنیت(بریل بی رنگ) در زمره ی سنگ های جواهر کمتر شناخته شده هستند.

 

خواص درمانی بلورهای متغیر، متافیزیکال و افسانه ای سنگ جواهر زمرد کبود


بر طبق افسانه ها، زمرد کبود در صندوق گنج پری دریایی افسانه ای قرار داشت و از زمان های قدیم به عنوان «سنگ شانس ملوان» شناخته می شود. زمرد کبود از واژه ی لاتین آب شیرین برگرفته شده و تاریخی طولانی با عنوان سنگی برای افرادی که بیشتر وقت خود را روی دریا می گذرانیده اند دارد. یونانی ها و رومیان نیز این سنگ را به جواهر ملوان می شناختند، با این باور که با اطمینان خاطر از دریاهای طوفانی عبور خواهند نمود. افسانه ها گویای این است که زمرد کبود دارایی های ارزشمند بسیاری از پری دریایی بوده اند و در نتیجه از ملوانان در برابر خطرات دریایی از جمله دریازدگی محافظت می نمودند.

در دوران باستان و همچنین در قرون وسطی مردم معتقد بودند که کیهان در سنگهای جواهر منعکس می شود. بنابراین واضح است که زمرد کبود به سیاره ی نپتون اختصاص دارد و همچنین یکی از سنگ های تولد رسمی متولدین ماه مارس است. اعتقادات باستان احیا شد و صنعت جواهر آن را به ابزار بازاریابی دیگری را برای ترویج برخی سنگهای جواهر مورد استفاده قرار داد.

توصیه: خواص و نیروهای درمانی کریستال دگرگون و متافیزیکال نباید به عنوان نسخه پذیرفته شوند. فرهنگ سنگ جواهر متافیزیکال، تشریفاتی و سنتی از منابع مختلفی جمع آوری می شوند. این اطلاعات جایگزین نسخه ی پزشک نخواهد بود. در صورت بروز مشکلات پزشکی به متخصص مراجعه نمایید. این مطالب در هیچ شرایطی تضمین کننده ی هیچگونه ادعا در درمان و نیروهای سنگ تولد نمی باشد.

ایده های طراحی جواهر و سنگ جواهر زمرد کبود

زمرد کبود یک جواهر تزیینی است که تقریبا به هر پوست یا چشمی می آید و آن را به جواهر موردعلاقه ی زنان در سراسر جهان تبدیل کرده است. زمرد کبود جواهری مشهور است که به آسانی قابل پوشیدن بوده و در دسترس است، ​​قیمت مطلوبی داشته، و دائما به محبوبیت آن افزوده می شود. زمرد کبود سختی پایداری دارد که آن را برای هر نوع کاربرد طلا و جواهر، از جمله در طراحی حلقه های زمرد کبود، مناسب می سازد. زمرد سبز، از خانواده ی سنگ زمرد کبود، معمولا برای پر کردن شکاف و ترمیم رنگ روغن کاری می شود، اما زمرد کبود نیاز به نگهداری خاصی ندارد و مناسب انواع جواهرات، از جمله حلقه های معمول است. سنگ زمرد کبود در قواره ی گوشواره بسیار محبوب است . علاوه بر این، بلور های کامل، شفاف و شش گوشه برخی اوقات بدون برش به عنوان گردنبند استفاده می شوند. علاوه بر حلقه، آویز و گوشواره، سنگ های زمرد کبود بر روی دستبند، گردنبند، سنجاق و غیره تنظیم می شود.

نکته: سنگ های جواهر باید بر حسب اندازه خریداری شوند و نه وزن قیراط. سنگ های رنگی به نسبت اندازه به وزن متفاوت هستند. برخی از سنگ ها بر اساس وزن بزرگتر و برخی دیگر کوچکتر از الماس هستند.

 

نگهداری و شستشوی سنگ جواهر و جواهرات زمرد کبود

زمرد کبود یکی از با دوام ترین سنگ های جواهر است، اما باز هم به نگهداری و مراقبت دقیق نیاز دارد. در هنگام کار با مواد شیمیایی قوی، از پوشیدن جواهرات با سنگ زمرد کبود خودداری کنید. برای جلوگیری از خراشیدگی، همیشه سنگ های جواهر زمرد کبود را به طور جداگانه از دیگر انواع جواهرات سنگ های جواهر نگهداری نمایید.
در هنگام تمیز کردن، از آب گرم صابونی و دستمال یا پارچه ی نرم برای خشک کردن استفاده نمایید. سنگ را به خوبی شستشو داده و همه ی باقی مانده ی صابون را پاک کنید. برای نگهداری آنها به مدت زمان طولانی سنگها را در یک پارچه ی نرم یا جعبه ی پارچه ای نرم قرار دهید.