گوهرشناسی | آموزش گوهرشناسی

آموزش گوهرشناسی

آموزش گوهرشناسی :

اهمیت گوهرشناسی : گوهرشناسی  یا جواهر شناسی علمی است که مرتبط با سنگ های قیمتی طبیعی و مصنوعی می باشد و یکی از شاخه های کانی شناسی می باشد. گوهر شناسی یکی از رشته های بسیار ارزشمند برای جواهرسازان به شمار می رود و بسیاری از جواهر فروشان می توانند با بهره گیری از این مهارت به شناسایی جواهرات بپردازند و به این ترتیب شناسایی و ارزیابی سنگ ها برای آنان بسیار آسان می گردد.

آموزش ابتدایی گوهر شناسی در قرن نوزدهم آغاز شد و هم اکنون در سراسر این دنیا این رشته تدریس می شود و افراد بسیاری در این زمینه به کسب مهارت می پردازند. اهداف گوهرشناسی شناسایی سنگ های قیمتی، تایید صحت، ارزیابی کیفیت و تشخیص فواید و مزایای درمانی انواع سنگ های جواهر می باشد. در برخی موارد نیز می توان با تکیه بر علم گوهرشناسی، سنگ های قیمتی را توسط روش هایی خاص به بهبود رسانده و به این ترتیب زیبایی و ارزش سنگ جواهر را افزایش داد.
پایه و اساس گوهر شناسی مشاهده می باشد و نیاز به وسایل بسیار گران قیمت در این زمینه نیست و تنها با استفاده از علم و آگاهی های لازم در این زمینه می توان به بررسی سنگ های قیمتی پرداخت و شناسایی و ارزش گذاری واقعی این سنگ ها را به انجام رساند، البته امروزه با استفاده از تکنیک های آزمایشگاهی و ظیف سنجی توسط دستگاه های پیشرفته می توان به آسانی به شناسایی سنگ های قیمتی پرداخت.

گوهرشناسی یکی از شاخه های علمی با ارزش در جواهر سازی می باشد که یادگیری آن مزایای زیادی دارد، در این بخش به اهمیت گوهرشناسی می پردازیم:

بهبود کیفیت سنگ های قیمتی :  برای استفاده از سنگ های جواهر در جواهرسازی، زیبایی های طبیعی مورد نیاز است آرایش دادن و زیبایی بخشیدن به ظاهر سنگ های جواهر نیز یکی از وظایف گوهرشناسان می باشد. گوهرشناس با استفاده از روش های علمی به بهبود کیفیت، بهبود رنگ و افزایش شفافیت و هم چنین از بین بردن ترک و شکستگی های موجود در سنگ های گران قیمت و ارزشمند می پردازد.

تشخیص سنگ های قیمتی : تولید سنگ های قیمتی در شرایط آزمایشگاهی، موجب گردیده استفاده از علم گوهر شناسی به عنوان یکی از مهمترین شاخه ها در زمینه جواهر سازی محسوب شود و بسیاری از جواهر سازان با بهره مندی از دانش گوهرشناسی می توانند با آسودگی خاطر به فعالیت در زمینه سنگ های قیمتی و جواهرات ساخته شده توسط این سنگ ها بپردازند؛ زیرا توسط علم گوهر شناسی می توان سنگ های تقلبی را از سنگ های قیمتی اصلی شناسایی کرد و با اطمینان در این زمینه سرمایه گذاری نمود.

ارزیابی و تعیین قیمت : سنگ های قیمتی بر اساس ساختار کریستالی خود، وزن مخصوص و هم چنین ضریب شکست و برخی خواص دیگر دسته بندی می شوند، گوهر شناسان با مطالعه این عوامل به ارزیابی سنگ های جواهر می پردازند و برای این کار از مطالعه میکروسکوپی برای بررسی ساختار داخلی سنگ ها استفاده می کنند و به این ترتیب قادر به تشخیص ارزش واقعی سنگ ها می باشند. برای سرمایه گذاری بر روی سنگ های قیمتی باید آگاهی کافی را در این زمینه کسب کرد و با استفاده از علم گوهر شناسی، با خیالی آسوده به سرمایه گذاری در این زمینه اقدام نمود.
تجزیه و تحلیل عوامل گوناگون و تأثیرگذار بر کیفیت سنگ های قیمتی تنها از عهده گوهرشناس بر می آید. بسیاری از جواهر فروشان برای تعیین ارزش جواهرات و سنگ های قیمتی باید از علم گوهرشناسی آگاهی داشته باشند تا بتوانند به تعیین ارزش و قیمت سنگ های جواهر بپردازند. گوهر شناسی در ارزیابی و تعیین کیفیت جواهرات بسیار تأثیرگذار است و با استفاده از علم گوهر شناسی می توان ارزش واقعی سنگ های جواهر را مشخص نمود؛ زیرا ارزیابی و تعیین قیمت سنگ جواهر یک کار علمی و نه تجربی است و با استفاده از دانش گوهر شناسی می توان به آسانی از عهده این کار برآمد.

شناسایی سنگ های قیمتی توسط خواص نوری و فیزیکی موجود در سنگ ها انجام می شود، همچنین با استفاده از تکنیک های کانی شناسی در علم گوهر شناسی می توان به تشخیص سنگ های قیمتی پرداخت و برای این کار می توان از آزمون خراش استفاده کرد، که با استفاده از آن می توان میزان سختی سنگ جواهر راشناسایی نمود. البته امروزه وسایل آزمایشگاهی بسیار مدرن و پیشرفته ای موجود است که می توان از آن ها برای شناسایی سنگ های قیمتی استفاده نمود.

جهت ثبت نام و کسب اطلاع از کلاس های گوهرشناسی با آموزشگاه گوهرشناسی پویا اندیش تماس بگیریرد .  تلفن ها : 05 05 58 22 – 587 587 22 – ( 021 )

آدرس : تهران – پاسداران – بالاتر از برج سفید – ابتدای گلستان سوم – بعد از رستوران چیتر برگر – ساختمان

شروع ثبت نام دوره های جدید آموزش جواهرسازی و طراحی جواهرات - تلفن های تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22 - 110 111 28
+ +