آموزش گوهرتراشی ویژه بازار کار

دلایل محبوبیت رشته گوهرتراشی

یکی از عمده ترین دلایل محبوبیت  رشته گوهرتراشی ، بی نیازی به تجهیزات گران قیمت و سنگین است؛ به گونه ای که بسیاری از افراد با در اختیار داشتن سرمایه ای اندک و ابزاری ساده، حتی می توانند در خانۀ خود، مبادرت به این کار ورزند.

بازار کار گوهر تراشی

در میان هنرهایی که امروزه به شدت مورد توجه اند و بازار پردرآمدی دارند، می توان به هنر گوهرتراشی اشاره کرد. امروزه با آموختن این هنر می توان به سنگ هایی ساده و تراش نخورده، شکل و زاویه ای خیره کننده و حیرت انگیز بخشید و اثری منحصر را خلق کرد. برای وارد شدن به  این رشته، محدودیت جنسی و سنی وجود ندارد و هر فردی که در خود احساس رغبت، انگیزه و اشتیاق کرد، می تواند وارد این عرصه شود؛ همچنین این حرفه نیاز به آموزش بلندمدت ندارد و هر فردی می تواند در مدتی کوتاه، حرفه ای درآمدزا را بیاموزد و حتی از خانۀ خود شروع به کسب درآمد کند. این رشته تنها  در ایران پرطرفدار نیست و در تمام دنیا طرفداران خاص خود را دارد و به صنعتی رو به پیشرفت مبدل شده است؛ همچنین اگر فرد خلاقی باشید ، می توانید با ایجاد طرح هایی منحصر، به برندی برای این رشته تبدیل شوید. میل و رغبت افراد به این زینتی، به خصوص خانم ها، بازار این هنر را به شدت گرم و پر رونق ساخته و این از تقاضاهای موجود در بازار کاملا مشخص است.

چرا گوهرتراشی با پویااندیش؟

علی رغم رشد روزافزون این رشته، کشور ما با وجود داشتن معادنی بسیار غنی ، به دلیل نبود دانش کافی و سطح کیفی پایین آموزش های مربوطه، از رتبه ای بسیار پایین در تولید و نمود این هنر برخوردار است؛ همچنین سلایق تکراری و سطح پایین نیز بر این ضعف دامن زده اند و نبود خلاقیت در این هنر، مشتریان این هنر را راضی نمی کند و این در حالی است که این سرزمین با وجود داشتن این ثروت، به شدت پتانسیل رشد را دارد و با یک برنامه ریزی کارآمد می تواند به یک منبع پررونق اقتصادی ملی تبدیل شود؛ همچنین با صرف وقت و به کارگیری نیروهای کارآمد و متخصص برای کشف معادن و آموزش این هنر، می توان در سطح وسیعی ایجاد اشتغال کرد.  آموزشگاه تصویرگران پویااندیش، با سال ها تجربه در امور  آموزش های هنری و داشتن دغدغۀ لازم  برای رشد این هنر، به برگزاری کلاس هایی با بهترین کیفیت آموزشی با استانداردهایی جهانی و سطحی متفاوت از بدیهیات، اهتمام ورزیده  و با رعایت تمام اصول، هنرجویان را از مراجعه به هر کلاس یا منبع دیگری بی نیاز ساخته است. در کلاس های گوهرتراشی تصویرگران پویااندیش موارد زیر مدنظر قرار گرفته است:

 • بهره گیری از برترین استادان
 • بهره گیری از کامل ترین و به روزترین تجهیزات
 • داشتن دانش و تجربۀ کافی در خصوص این رشته
 • برگزاری کلاس ها با تعداد مناسب هنرجو در دوره ای 80 ساعته
 • ارائۀ جامع ترین و به روزترین محتوای مربوطه و تدریس فصل های کاربردی این رشته با رعایت استانداردهای جهانی

سرفصل های آموزشی در تصویرگران پویا اندیش

 • معرفی انواع مدل های تراش الماس
 • آشنایی با تراش فست و اصول و قواعد آن
 • زوایای تراش ها
 • برش سنگ راف
 • عمق سنجی و کنترل عمق
 • تراش زاویه ای
 • پولیش کاری (آشنایی و کاربردی)
 • ابزارهای گوهرتراشی
 • تراش سنگ های قیمتی
 • تراش سنگ های نیمه قیمتی
 • تشخیص رکاب ماشینی و دستی
 • تراش عقیق
 • تراش فیروزه
 • نگهداری ابزارآلات

مقدمه ایی بر رشته گوهرتراشی

انسان، از ابتدای خلقت نسبت به پیرامون خود کنجکاو بوده و برای کشف هر رازی، راه ها پیموده است. یکی از کشفیات بشر که به چند هزار سال پیش بازمی گردد و نقش مهمی در پیشبرد و رفاه زندگی او ایفا کرده و همچنین برای آسایش و زینتش مورد استفاده قرار گرفته، سنگ است. شیئی که در دل زمین و قلب رودخانه ها یافت می شود و امروزه به عنصری مهم برای بهره وری در هر صنعتی مبدل شده است. یکی از انواع کاربردهای این ماده، در  جرگۀ تزیینات و جلوه گری جولان می دهد. با تصویرگران پویااندیش همراه باشید تا کمی از گوهرتراشی بدانیم!

پس از کشف سنگ های قیمتی و سنگ های نیمه قیمتی که از تمدن باستان بوده و مورد توجه بسیاری از پادشاهان و عامه قرار داشته، تا به امروز ، پیشرفت های بسیاری صورت گرفته است. سنگ های قیمتی، در فرهنگ های متفاوت، نماد بروز افکار و عقاید  متفاوتی بوده اند: ایمان، قدرت، جایگاه اجتماعی و …!

در خلال زمان، سنگ های بسیاری کشف، و به تبع آن، اسرار دیگری نیز از آن فاش شد؛ که یکی از این اسرار، انرژی های نهفته در این ماده بود و به مرور به یکی از خواستنی ها برای افراد تبدیل شد. با پیشرفت تکنولوژی و ابزارها، علم گوهرشناسی و متعاقب آن ، گوهرتراشی ، به رشته ای محبوب مبدل شد و خلاقیت های بسیاری را شکوفا کرد؛ به گونه ای که روند ساخت جواهرات در چند دهۀ اخیر، به شدت افزایش یافته است.

امروزه از سنگ های قیمتی ، سنگ های نیمه قیمتی و سنگ های مصنوعی، به وفور در جواهرسازی و گوهرتراشی استفاده می شود و هر شخص، بسته به علاقه و توان مالی ، زینتیِ مورد علاقۀ خود را خریداری می کند. البته باید اذغان داشت که هنر گوهرتراش و خلاقیت او در ایجاد طرح های منحصر ، می تواند جذابیت خیره کننده ای به سنگ ها ببخشید و آن ها را از لحاظ ارزش و قیمت، از سنگ های هم طراز خود متفاوت و گرانبهاتر سازد.  امروزه گوهرتراشی ، هنری ارزشمند و پرطرفدار است که می تواند موقعیت زندگی افراد را نیز ارتقاء بخشد. برای جواهرسازی و تراش گوهرها، راه ها و تکنیک هایی وجود دارد و یک گوهرتراش چیره دست باید آن ها را بداند؛ چراکه با علم کافی می تواند آثار ویژه تری را خلق کند.

عوامل موثر در ارزش پذیری سنگ ها

همان طور که پیش تر بیان شد، مهارت انگشتان هنرمند گوهرتراش، در قیمتی شدن گوهرها بسیار تاثیرگذار است؛ همچنین عواملی چون فست ها، نسبت های هندسی، تقارن، زاویه های صحیح تراش، پولیش، اندازه و عمق قسمت ها و سطوح نیز در ارزش گیری گوهرها از دلایل بنیادین به شمار می آیند؛ چراکه این مولفه ها در درخشش و چشم نوازی گوهرها نقش دارند و کوتاهی در صحت انجام هر قسمت، می تواند از ارزش گوهر مربوطه بکاهد!

تکنیک های گوهرتراشی

تامبل کردن

در این تکنیک، کار به صورت ساده و با هزینه ای مقرون به صرفه انجام می شود. در این روش، سنگ هایی را که هنوز تراش نخورده اند، درون استوانه ای گردان قرار می دهند. این استوانه به ساینده هایی مناسب مجهز است . این سنگ ها تا زمانی که کاملا پولیش شده به نظر برسند و سطحشان به مقدار مناسبی صیقل بخورد ، در این محفظه باقی می مانند.

تراش کابوشن

این روش، جزو معمول ترین روش های گوهرتراشی محسوب می شود. سنگ های کابوشن ، کف تختی دارند و قسمت فوقانی شان، گرد است. در این روش، کار کمی پیچیده تر و زمان برتر است و برای رسیدن به نتیجۀ دلخواه باید زمان و انرژی بیشتری صرف کرد؛ همچنین، در این تکنیک، از تجهیزات پیشرفته تر و پرقدرت تری بهره برده می شود. در این تکنیک، ابتدا سطحی (انگشتر، گوشواره، مدال، دستبند)  را که می خواهید نگین بر آن سوار شود، انتخاب می کنید؛ سپس سنگ مورد نظر را تراش می دهید و این کار را تا جایی ادامه می دهید که گوهر به شکل و نقش مورد نظر برسد و در انتها آن را در دستگاه خرد کن و دستگاه برش سنگ قرار می دهید.

تراش مهندسی

در تراش مهندسی، سنگ مورد نظر به شکلی پر جلا و درخشان تراش می خورد و به آن زاویه داده می شود؛ به عبارتی، در این تکنیک، سنگ به شکل زاویه دار تراش می خورد و خروجی کار ، گوهری با سطح صاف، درخشان و براق می شود.

تراش هنری

این تکنیک، از زوایایی پرظرافت تر و روندی دشوارتر برخوردار است؛ زیرا در این روش، گوهرتراش باید از مهارت، خلاقیت، بردباری و ظریف نگری برخوردار باشد؛ به عبارتی، تمرکز و دقت در این شیوه، از ارکان اصلی رسیدن به طرحی مقبول به شمار می آیند؛ همچنین در این شیوه، که نوعی تراش هنری به شمار می آید، نقش های زیبایی روی سنگ منقوش می شود ؛ سپس تراش می خورد .

سوراخ کاری

در این تکنیک، روی گوهر مورد نظر، سوراخ ها و حفره هایی ایجاد می شود که برای این کار، از مته هایی با هستۀ الماسی بهره می برند. در این روش، برای ایجاد سوراخ های مورد نظر، از آب زیاد، سرعت کم و فشار پایین استفاده می کنند و در انتها، آن را با خمیر الماس یا سنباده لاستیکی سیلیکون پولیش می دهند تا به سطح صیقلی دلخواه گوهرتراش برسد.

تراش گوهر

گوهرها به دو روش تراش ساده و تراش زاویه دار ، تراش می خورند. در روش ساده، گوهر ها در انواع گرد، برجسته، منحنی و … تولید می شوند ؛ اما در روش زاویه دار، با دستگاه مخصوصی روی گوهرها کار می کنند و آن ها را برش می زنند. روش زاویه دار به قیمت و ارزش گوهر می افزاید؛ چراکه در انتها، گوهری خیره کننده تر و جذاب تر خواهیم داشت که سرشار از روح خلاقیت است.