مروارید ، جواهر سازی با مروارید ، خواص مروارید

مروارید چیست ؟ 

تاریخچه مروارید :

مروارید قدیمی ترین گوهر جهان است که از قدمت بسیار زیادی برخوردار است و اعتقاد بر این است که انسان های اولیه زمانی که به دنبال تهیه مواد غذایی در امتداد سواحل بودند، این گوهر کرانبها را کشف کردند. نمونه ای از مرورید کشف شده که مربوط به هزاران سال پیش است مربوط به جواهرات مروارید موجود در تابوت یک شاهزاده خانم است که این جواهرات مربوط به 420 سال قبل از میلاد است و هم اکنون در موزه لور در پاریس نگه داری می شود.

 

مروارید


فراوانی صدف تخت طبیعی در خلیج فارس بیانگر این موضوع بوده است که مروارید در این خلیج به فراوانی یافت می شده است و حتی قبل از کشف نفت در این خلیج، تجارت مروارید یکی از مهم ترین منابع درآمد در این منطقه محسوب می شد.
امروزه مروارید طبیعی از نادرترین سنگ های قیمتی است که به ندرت و تنها در دریاهای نزدیک بحرین و استرالیا یافت می شود.

کمیاب بودن مروارید یکی از عوامل بسیار مهم و تأثیرگذار در قیمت آن به شمار می رود.

مروارید


تولید مروارید تنها توسط صدف صورت می پذیرد اما گاهی برخی دیگر از نرم تنان، سنگ هایی را درون خود پرورش می دهند که این سنگ ها هم شباهت بسیار زیادی به مروارید دارند و نوع دیگری از مروارید محسوب می شوند.
که البته این مروارید ها دیگر خاصیت رنگین کمانی مروارید اصلی را ندارند؛ اما با این حال زیبایی آن ها نیز کم تر از مروارید اصلی نیست و این مرواریدهای غیر رنگین کمانی هم بسیار جذاب و دیدنی هستند. در واقع زمانی که یک جسم خارجی درون یک صدف قرار می گیرد. صدف لایه هایی از بلور آراگونیت و کلسیت ویک ماده آلی در اطراف این جسم ایجاد می کند، این لایه های هم مرکز به مرور زمان مروارید را ایجاد می کند. مروارید اغلب به رنگ سفید است اما مرواریدهایی با رنگ های زرد، صورتی، سبز وآبی و قهوه ای نیز وجود دارند.

گردنبند مروارید
 

مروارید کشت شده در صدف حلزونی از ارزش بسیار زیادی برخوردار است و گرانبهاترین نوع مروارید به شمار می رود، زیرا تنها یک مورد از هر 10000 ملکه نرم تنان دارای صدف حلزونی است و مروارید تشکیل شده در این صدف حلزونی دارای رنگ صورتی است و بسیار جذاب و چشم نواز است و از قیمت بسیار زیادی نیز برخوردار است. 
مروارید هم در آب های شور و هم در آب های شیرین یافت می شود و حتی می توان آن ها را به روش های مصنوعی مورد کشت قرار داد. مروارید عموما به رنگ های سفید، کرم و یا رنگ طلایی یافت می شوند و اندازه آن ها از 9میلی متر تا 20میلی متر متغیر است.
از قرن 17 تاکنون مروارید های رنگی، مورد علاقه زنان و حتی مردان بوده است.

طراحی جواهر با مروارید

این شگفتی حاصل از تاریکی های موجود در اعماق دریا، هم اکنون مطابق با مد و نیاز مصرف کنندگان پیش می رود؛ به گونه ای که جواهرات بسیار زیبایی با مروارید های رنگی ساخته شده است که این جواهرات یک جایگزین مناسب و زیبایی برای گردنبندهای مروارید سفید سنتی به شمار می روند.
مدتی است که سبک باروک بر روی مروارید ها اعمال می شود که در این سبک مروارید ها ظاهری نامتقارن دارند. این اشکال نامنظم مروارید بیشتر در مروارید های کشت شده در آب های شیرین به چشم می خورد و از طرفداران زیادی نیز برخوردار است. 
در گذشته مروارید از شکل های یکنواخت و اندازه های ثابتی برخوردار بوده است، اما امروزه استفاده از مرواریدهایی با رنگ های متنوع وهمچنین اشکال گوناگون کابرد بسیار زیادی پیدا کرده و بسیاری از جواهرسازان به دنبال استفاده از مروارید های خاص برای ارائه طرح های خلاقانه در ساخت جواهرات هستند.

 

مروارید

خواص مروارید ( Pearl ) :

-از بین بردن اضطراب
-ایجاد ابتکار و الهام بخش
-سوی چشم را زیاد میکند و به آن جلا و درخشندگی میدهد و این موضوع به واقع ثابت شده است.

-تقویت غدد
-تقویت عضلات
-تقویت اعصاب
-رفع کمبود کلسیم

-باعث تقویت روده و معده
-درمان زخم معده

نکته: مرواریدتان را هر ماه یک بار در نمک خالص گذاشته تا مجدد شارژ شود.

ادامه :  آموزش جواهرسازی در آموزشگاه جواهرسازی پویا اندیش . 

و نیز آموزش مخراج کاری و کلاس های مرصع کاری در کارگاه های آموزش تخصصی پویا اندیش